Reklama

Reklama

Czerwona strefa. Kościelna dyspensa w diecezji warszawskiej z związku z koronawirusem

W związku z rosnącą liczbą transmisji wirusa SARS-CoV-2 oraz tym, że stołeczne kościoły znalazły się w obrębie czerwonej strefy, kard. Kazimierz Nycz wydał w piątek (16 października) ważny komunikat. Metropolita udzielił wiernym na terenie diecezji warszawskiej dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane. Diecezja od soboty znajdzie się w tzw. "czerwonej strefie", gdzie obostrzenia w związku z pandemią są najbardziej restrykcyjne.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że "skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem".

Reklama

W przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej komunikacie metropolita warszawski przypomina księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach, dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii. Wymienia zachowanie dystansu, obowiązek zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), zasadę dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania komunii św. do ust i na rękę.

Kard. Nycz zwraca uwagę, że w parafiach na terenie strefy czerwonej wymagane jest aby na jedną osobę w kościele przypadało siedem metrów kwadratowych powierzchni, a w parafiach w strefie żółtej - cztery metry na jedną osobę.

Co z sakramentami dla dzieci?

"Zasada ta dotyczy mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z mszami obrzędowymi (pierwsza komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, kard. Nycz udzielił także na terenie archidiecezji warszawskiej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta nakazane.

"Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem" - zaznaczył.

Kard. Nycz poprosił również "wiernych o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje