Reklama

Reklama

Coraz więcej chorych na COVID-19 wymaga hospitalizacji. "Sytuacja prawie wojenna"

Utrzymuje się trudna sytuacja w szpitalach w związku z pandemią koronawirusa. W wielu palcówkach miejsca dla tzw. pacjentów covidowych są na wyczerpaniu. - To sytuacja prawie wojenna – mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Miejsca zapełniają się niemal tak szybko, jak powstają – przyznaje rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dodając, że do szpitali trafiają pacjenci, którzy kolejny raz przechodzą zakażenie.

Na Śląsku zanotowano ostatniej doby 1859 nowych zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej było ich 3649. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej, górskiej części regionu. - W szpitalu tymczasowym leczonych jest 232 pacjentów. To najwięcej od uruchomienia placówki z początkiem grudnia ubiegłego roku - informuje rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

- Praktycznie cały weekend karetki przewoziły pacjentów do szpitala tymczasowego, głównie z południa województwa, gdzie sytuacja jest bardzo ciężka. W placówce są też pacjenci, którzy kolejny raz przechodzą zakażenie koronawirusem - powiedziała.

Reklama

Uruchomiony w piątek wyłącznie na potrzeby chorych na COVID-19 szpital w Jastrzębiu-Zdroju ze 127 łóżkami wypełnił się już niemal w całości. - Wojewoda wydał kolejne decyzje o tworzeniu łóżek dla zakażonych koronawirusem, ale w praktyce te miejsca zapełniają się niemal tak szybko, jak powstają - podkreśliła Alina Kucharzewska.

Według poniedziałkowych danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego szpitale woj. śląskiego I, II i III poziomu dysponują 3612 łóżkami dla chorych na COVID-19, z czego 2870 jest zajętych, i 291 łóżkami respiratorowymi, z czego 249 jest zajętych.

Zespoły pogotowia ratunkowego w piątek transportowały 655 pacjentów, w tym 214 chorych na COVID-19, w sobotę - 573, w tym 313 zakażonych koronawirusem, a w niedzielę 582, w tym 347 chorych na COVID-19.

Czytaj także: Medycy alarmują. W Warszawie nie ma już miejsc

Dr Jerzy Karpiński: Bufor bezpieczeństwa został przekroczony

W województwie pomorskim w poniedziałek informowano o 1231 nowych przypadkach zakażeń SRS-Cov-2. "Codziennie obłożenie pomorskich szpitali - mimo wypisów - rośnie o kolejnych trzydziestu pacjentów. Obecnie w szpitalach leży 1,5 tysiąca chorych na covid, z których większość potrzebuje tlenoterapii - informuje "Dziennik Bałtycki".

Są placówki, gdzie wolnych miejsc zaczyna brakować. W poniedziałek rano w szpitalu tymczasowym AmberExpo w Gdańsku zajęte były wszystkie łóżka internistyczne i respiratory - ustalił "Dziennik". Z kolei w szpitalu zakaźnym było jeszcze sześć miejsc, ale bez dostępu do tlenu.

"Tzw. bufor bezpieczeństwa, czyli 30-procentowa rezerwa wolnych łóżek, czekająca na pacjentów, został już przekroczony" - mówi o sytuacji na Pomorzu dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki, dr Jerzy Karpiński. - To sytuacja prawie wojenna - przyznaje lekarz w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Ładowanie...

Wojewoda małopolski: Przyrost bardzo niebezpieczny

Także w Małopolsce notowane są rekordowe liczby pacjentów z COVID-19. - Dane są mocno niepokojące i pokazują, że mamy bardzo trudną sytuację w województwie, przyrost osób hospitalizowanych jest bardzo niebezpieczny -  powiedział w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita.

Według niego szczególnie duże wzrosty liczy przyjęć do szpitali notowane są w Krakowie.

Kmita ocenił, że dzięki zwiększaniu w szpitalach liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 utrzymywany jest odpowiedni zapas wolnych miejsc i respiratorów. W poniedziałek rano wynosił on około 680 łóżek i 42 respiratory.

Według niego w uzgodnieniu z dyrektorami szpitali w całym województwie w poniedziałek zostało uruchomionych prawie 500 dodatkowych miejsc dla pacjentów covidowych, z czego 120 w Krakowie.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Od czwartku - jak zapowiedział wojewoda małopolski - zacznie działać trzeci 28-łóżkowy moduł w uruchomionym w piątek drugim szpitalu tymczasowym w Krakowie - w hali Expo. Obecnie w placówce tej leczonych jest około 50 pacjentów na 66 miejsc. W pierwszym szpitalu tymczasowym, zlokalizowanym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) i dysponującym 102 miejscami, przebywa 100 chorych z COVID-19.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama