Reklama

Reklama

Co z mszami w Wielkanoc? Kard. Kazimierz Nycz apeluje

Kar. Kazimierz Nycz zaapelował do wiernych w związku ze zbliżającymi się świętami i nasilającą się pandemią koronawirusa w Polsce. "Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania" - napisał metropolita warszawski. Przypomniał też o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w liturgii.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że zbliżające się święta Wielkanocy to najważniejsze dla Kościoła i chrześcijanina dni w roku kościelnym.

"Niestety, wszystko wskazuje na to, że będziemy te dni obchodzić w reżimie pandemicznych obostrzeń, w trosce o zdrowie i życie ludzi" - napisał. Zwrócił się do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, dystans 1,5 metra, dezynfekcja i noszenie maseczek.

"Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych. Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia" - napisał.

Reklama

Zobacz też: Episkopat reaguje na nowe obostrzenia w kościołach

Apel do duchownych o więcej nabożeństw

Metropolita zaapelował do duchownych, by umożliwili jak największej liczbie wiernych uczestnictwo we Mszy Wieczerzy Pańskiej, w liturgii Męki Pańskiej, Wigilii Paschalnej i Mszach Niedzieli Zmartwychwstania.

"To są najważniejsze punkty Triduum Sacrum. Uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw" - wskazał.

Obowiązuje dyspensa

Kard. Nycz przypomniał, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane.

"Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media. W pozostałych obrzędach Wielkiego Tygodnia uczestniczmy na miarę możliwości konkretnych parafii w zgodzie z zasadami pandemicznymi, jakie obowiązują na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy" - napisał.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama