Reklama

Reklama

Co z maseczkami? Łukasz Szumowski: Decyzja najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia

"W przyszłym tygodniu jeszcze będziemy musieli zakrywać usta i nos w otwartej przestrzeni, a decyzję o ewentualnym zniesieniu tego obowiązku podejmiemy najwcześniej w połowie przyszłego tygodnia" - poinformował w środę rano (20 maja) w Radiu Plus minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister, pytany o zniesienie nakazu noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, powiedział, że jeszcze w przyszłym tygodniu będzie on obowiązywał. Decyzja o ewentualnym jego zniesieniu może być podjęta w połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia.

Zaznaczył też, że wygaszenie epidemii nie oznacza wcale spadku nowych zachorowań poniżej 100. Trzeba przyglądać się dokładnie poszczególnym województwom. "Mamy to wypłaszczenie, tendencję spadkową, ale też tą dużą komponentą jest ognisko w kopalniach" - przypomniał.

Szumowski wyraził nadzieję, że za kilka dni sytuacja zostanie na Śląsku opanowana. Dodał, że wśród górników przeprowadzono 30 tys. badań. Przebadano też pięć tys. rodzin górników, u których wykryto chorobę.

Reklama

"One z dużym prawdopodobieństwem również są dodatnie" - powiedział Szumowski. Dlatego też - jak przewiduje - "w ciągu dwóch, trzech dni będziemy jeszcze mieli wyższe liczby dodatnich wyników z tego ogniska, a potem te liczby powinny spaść".

Co z IV etapem luzowania obostrzeń?

Minister był pytany o ewentualne przyspieszenie IV etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią.

"Czym innym jest otwarcie parków, czym innym jest otwarcie restauracji, a czym innym otwarcie dużych imprez masowych. Tutaj efekty i skutki dla epidemii mogą być zupełnie inne" - wyjaśnił.

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy