Reklama

Reklama

Cmentarze zamknięte. Premier zapowiada pomoc handlowcom

"Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję" - przekazał w sobotę (31 października) premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Decyzją rządu cmentarze zostały zamknięte. Taki stan ma obowiązywać do 2 listopada włącznie. Oznacza to, że nie będzie możliwości odwiedzenia nekropolii w uroczystość Wszystkich Świętych, a także w Dzień Zaduszny.

W sobotę premier przekazał, jakie działania zostaną podjęte, by zrekompensować handlowcom straty. 

"Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję" - poinformował na Facebooku.

Reklama

Szef rządu poprosił również o zrozumienie "dla trudnej decyzji".

O zamknięciu cmentarzy mówił też w sobotę w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Żyliśmy nadzieją"

W okresie od 31 października do 2 listopada wstęp na teren cmentarzy jest zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych.

Premier tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że rząd z podjęciem decyzji o zamknięciu cmentarzy czekał, ponieważ liczył, że liczba zachorowań zmaleje.

- Cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób - mówił. 

- Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - podkreślał.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy