Reklama

Reklama

CIS: 15 i 16 kwietnia Senat zajmie się ustawami związanymi ze skutkami koronawirusa

15 i 16 kwietnia zostanie zwołane posiedzenie Senatu. Izba zajmie się ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i tzw. specustawą funduszową - poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Rozpoczęcie posiedzenia zaplanowano na środę 15 kwietnia na godz. 13.

Reklama

Wicedyrektor CIS pytana o to, czy Izba zajmie się też uchwaloną w poniedziałek przez Sejm ustawą zakładającą, że wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego, podkreśliła, że szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski zaplanował posiedzenie komisji w tej sprawie na 28 kwietnia. Przypomniała, że termin ten wynika z wysłania ustawy do szerokich konsultacji z przedstawicielami różnych środowisk.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Senat ma zasięgnąć opinii m.in. RPO, PKW i Sądu Najwyższego.

Apel prezydenta do marszałka Senatu

W czwartek prezydent Andrzej Duda zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby jak najszybciej zwołał posiedzenie Izby, aby w jak najszybszym tempie zajęła się ona przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom i ratować w Polsce miejsca pracy.

"Chciałem zaapelować do pana marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, aby w jak najszybszym tempie został przez niego zwołany Senat. Aby w jak najszybszym tempie zajął się tymi przepisami, które mają pomóc polskim przedsiębiorcom i ratować w Polsce miejsca pracy. Przepisami, które mają pomóc polskiemu biznesowi przetrwać ten bardzo trudny czas, a w efekcie mają także i pomóc polskiej gospodarce i nam wszystkim abyśmy, jak najbardziej obronną ręką z tego czasu kryzysowego wyszli" - mówił Duda.

Szczegóły ustaw związanych ze skutkami koronawirusa

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek, przewiduje m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem. Ustawa trafiła do dalszych prac w Senacie.

Z kolei tzw. specustawa funduszowa - czyli ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. - została przyjęta przez Sejm w ubiegły piątek. Ustawa wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Przewiduje m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatki na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.

Nowe przepisy dają możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. Ponadto, w przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie oceny "zza biurka", będzie można je zawiesić. Przewidziano również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL