Reklama

Reklama

Cessak: Szczepienia dzieci od 12 lat możliwe jeszcze w czerwcu

Decyzję podejmie minister zdrowia - powiedział Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, informując o szczepieniu dzieci od 12. roku życia. Dodał, że będą "możliwe jest jeszcze w czerwcu". W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

"Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym. Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni" - napisał na Twitterze Cessak, po decyzji EMA.

- Komitet naukowy ds. produktów leczniczych stosowanych u ludzi zatwierdził wykorzystanie szczepionki Pfizer do szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Marco Cavaleri dyrektor ds. szczepionek w Europejskiej Agencji Leków.

W niedzielę na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych pytany był, kiedy rozpoczną się szczepione dzieci poniżej 12 lat. Powiedział, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec - oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże państwu osobiście".

Reklama

- Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz - powiedział Cessak.

Dwie dawki szczepionki

Marco Cavaleri z ENA przekazał w piątek, że decyzja zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczne zatwierdzenie. - Każdy kraj członkowski UE będzie mógł później podjąć decyzję, czy wykorzystywać tą szczepionkę do szczepień nastolatków, czy nie - mówił Cavaleri.  

Tak jak u innych grup wiekowych wymagane będą dwie dawki preparatu podane w odstępie co najmniej trzech tygodni. 

- Działania uboczne na badanej grupie nie były inne niż w grupie młodych dorosłych i nie budzą zastrzeżeń - podsumował przedstawiciel EMA. 

Mogą się już zapisywać osoby od 16 lat

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby od 16 lat. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje