Reklama

Reklama

Boże Ciało. Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przed uroczystościami Bożego Ciała apeluje o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W najnowszym komunikacie w sposób szczególny zwraca uwagę na zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzeń.

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypada w najbliższy czwartek, 11 czerwca, przewodniczący KEP w specjalnym komunikacie zaapelował o dołożenie wszelkich starań, "aby - w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych - godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary".

Kogo obowiązują zalecenia?

Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z apelem o "konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych". "W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia" - napisał. Zaznaczył, że "wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów".

Reklama

W wydanym z okazji zbliżających się uroczystości w całej Polsce wyraził jednocześnie "radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych - zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii".

"Pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca" - zauważył. 

Kwestia udzielania komunii świętej

Przewodniczący KEP odniósł się także do sposobu udzielania komunii świętej. 

"Zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust" - napisał abp Gądecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy