Reklama

Reklama

Borys Budka w "Gościu Wydarzeń" o szczepieniach poza kolejnością

- To pokazuje nieprzygotowanie państwa do procesu szczepień. Rzeczy, które nigdy nie powinny się zdarzyć, miały miejsce. Nie można w ten sposób postępować - ocenił w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim komentował aferę wokół szczepień poza kolejnością.

Borys Budka pytany w "Gościu Wydarzeń" o ewentualną dymisję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdził, że "to indywidualna decyzja rektora". 

Reklama

- Poza tym społeczność akademicka cieszy się autonomią. To osoby, które wybrały pana rektora, powinny decydować w tych sprawach - zaznaczył. - Na pewno każdy, kto naruszył prawo, co zostanie potwierdzone, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje - podsumował. 

"Należy przestrzegać procedur"

- Nigdy nie dopuściłbym do takiej sytuacji, uważam, że był to poważny błąd. Należy przestrzegać procedur - zaznaczył przewodniczący PO, dodając przy tym, że "nie można wypaczyć idei szczepień". 

- Trzeba wyjaśnić, czy osoby, które zostały namówione do szczepień, działały świadomie - stwierdził lider PO. - Ale każdy musi być równo traktowany wobec prawa. Nie ma miejsca na przeskakiwanie w kolejkach, nie ma miejsca na znajomości. Jeżeli zostało naruszone prawo, to od tego są właściwe organy, żeby to wyjaśnić - podkreślił. 

Budka mówił o chaosie. - To pokazuje nieprzygotowanie państwa do procesu szczepień. Rzeczy, które nigdy nie powinny się zdarzyć, miały miejsce. Nie można w ten sposób postępować - ocenił. 

"Potrzebujemy jasnego planu"

Zdaniem Budki "potrzebujemy jasnego planu szczepień". - Potrzebujemy deklaracji rządu, że będziemy w stanie wyszczepić milion osób tygodniowo, żeby osiągnąć odporność populacyjną do wakacji - tłumaczył. Jak mówił, w akcję szczepień powinny być zaangażowane samorządy i lekarze rodzinni. 

Według szefa PO szczepienia w Polsce przebiegają za wolno. - Izrael jest w stanie w kilka godzin zaszczepić 100 tys. ludzi, a my będziemy się zajmować tym, czy potępiać daną osobę. Tak, należy potępić. Ale ważniejsze jest, żeby każdy potrzebujący został zaszczepiony - przekonywał. 

Ładowanie...

Budka w stałym kontakcie z Donaldem Tuskiem

- Współpraca opozycji w Senacie układa się bardzo dobrze - przyznał Budka, pytany o ewentualny powrót byłego premiera Donalda Tuska do polskiej polityki.

- Jestem z nim w stałym kontakcie, uważam go za wybitnego polityka, za osobę, która z pewnością jeszcze dużo dobrego w Polsce zrobi - podkreślił. - Wspólna lista opozycji jest niezbędna, żeby wygrać - zakończył. 

Pytany o zbliżającą się 20. rocznicę założenia PO przyznał, że "nie będzie wielkich uroczystości". - Mam nadzieję, że późną wiosną uda nam się spotkać z ojcami - założycielami PO - dodał. Wśród zaproszonych ma być również Andrzej Olechowski, który kilka tygodni temu krytykował PO i Budkę. 

Czytaj teżDeklaracja ideowa PO w drugim kwartale roku. Znajdzie się w niej rozdział Kościoła od państwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy