Reklama

Reklama

Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową. Opozycja krytyczna

Posłowie KO i Lewicy krytykują na Twitterze decyzję prezydenta o zwołaniu na piątek Rady Gabinetowej i apelują o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak poinformował Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, prezydent zwołał na jutro posiedzenie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji epidemicznej i dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19. Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego rozmowy zostały przesunięte na godz. 11. Początkowo posiedzenie miało rozpocząć się o godz. 9.30. 

Krytyka opozycji

Decyzja spotkała się z krytyką ze strony posłów opozycji, którzy apelują o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"W ciągu doby w Polsce zmarły 954 osoby na COVID-19. Najwięcej od wybuchu pandemii. Zamiast RBN, PAD zwołuje Radę Gabinetową. Rozmowę z tymi, którzy nie organizowali badań, w obawie przed hejtem. Tyle są warte wielokrotnie powtarzane hasła o chęci współpracy z opozycją w walce z epidemią" - napisał Robert Tyszkiewicz, poseł PO i Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Reklama

Decyzję krytycznie oceniła też Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO): "Po kilkukrotnym ogłoszeniu końca epidemii przez PiS na covid zmarło właśnie niemal 1000 osób. Kiedy Kaczyński, Duda i Morawiecki przeproszą ludzi za klęskę w walce z epidemią? Ludzie czekają na odejście całej tej ekipy, a nie na Radę Gabinetową..." - napisała.

"Panie prezydencie, najpierw Rada Gabinetowa, później Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Pozyskuje pan wiedzę od rządu, konsultuje plan działań z opozycją i wspólnie pokazujemy, co i jak zmienić, poprawić i ulepszyć. Prezydent z cohones by tak zrobił, a pan..." - skomentował z kolei poseł Tomasz Trela (Lewica). 

"Po ośmiu miesiącach ukrywania się w pałacu przed koronawirusem prezydent Andrzej Duda wkracza do akcji i zwołuje Radę Gabinetową. Czy to zasługa rankingu Bloomberga, który wskazuje, że Polska (razem z Czechami, Meksykiem i Brazylią) najgorzej na świecie radzi sobie z pandemią?" - zapytała posłanka Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).

Czym jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa (art. 135. Konstytucji RP). W jej skład wchodzą:

  • marszałek Sejmu;
  • marszałek Senatu;
  • prezes Rady Ministrów;
  • minister obrony narodowej;
  • minister spraw wewnętrznych i administracji;
  • minister spraw zagranicznych;
  • koordynator służb specjalnych;
  • szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów;
  • szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
  • szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Najwięcej zgonów od początku pandemii

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych - najwięcej od początku pandemii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy