Reklama

Reklama

Andrzej Duda: Nie mam przekonania, że w sprawie aborcji powinno być referendum

- Nie widzę innego rozwiązania niż opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nie mam też przekonania, że w tej sprawie powinno być przeprowadzone referendum. To sprawy życia i śmierci. Nieważne, co kto mówi, co kto myśli. Aborcja oznacza zabicie dziecka - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News prezydent Andrzej Duda.

Na antenie Polsat News prezydent został zapytany, w jaki sposób uspokoić sytuację społeczną po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Reklama

Duda przypominał, że złożył w Sejmie projekt ustawy pozwalający na dokonanie aborcji w przypadku tzw. wad letalnych płodu. - Ja złożyłem mój projekt, dlatego, że wysłuchałem zdania kobiet - były to zarówno kobiety dojrzałe, jak i bardzo młode dziewczęta. Głosów różnych, pełnych niepokoju. I głosów, które słychać było na ulicy, w spokojnych wypowiedziach, ale także i tych, które docierały do mnie prywatnymi kanałami, czy to w formie listownej - podkreślił prezydent w Polsat News.

"Aborcja oznacza zabicie dziecka"

Ocenił, że jego propozycja stanowi "swoisty kompromis". - Wychodziłem z założenia, że jako prezydent muszę szukać takiego rozwiązania, które chroni najważniejsze dobra. Te dwa najważniejsze dobra to z jednej strony życie i zdrowie kobiety, z drugiej strony jest to życie i zdrowie dziecka - mówił Duda.

Prezydent został również zapytany, czy jest zwolennikiem przeprowadzenia referendum w sprawie aborcji.

- Ja nie mam przekonania osobiście, że w tej sprawie powinno być przeprowadzane jakiekolwiek referendum. To są sprawy życia i śmierci, bardzo poważna rzecz. Ja nie uważam, żeby w tej sprawie przeprowadzać referendum. Nieważne, co kto sobie mówi i co kto sobie myśli - to są sprawy życia i śmierci. Aborcja oznacza zabicie dziecka - oświadczył prezydent.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

22 października TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd jednak nie nastąpiło. Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju.

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK miała być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.

"Trzeba uzdrowić wymiar sprawiedliwości"

Prowadząca program Dorota Gawryluk zapytała o - zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego - dalsze reformy w sądownictwie.

"Będą zmiany w sądownictwie, to jest sprawa wewnętrzna Polski, sędziowie muszą uznawać polską konstytucję i uznawać równość obywateli, sądownictwo jako korporacja jest dziś praktycznie poza państwem" - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes PiS.

Uważam, że trzeba wprowadzić zmiany w systemie, które będą prowadziły do uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości. To w dużym stopniu jest kwestia postawy sędziów. (...) Wręczając nominacje sędziowskie, powtarzam, że to od nich zależy, w jaki sposób obywatele będą odbierać wymiar sprawiedliwości - stwierdził prezydent.

Dodał, że "bycie sędzią to służba państwowa".

- Wydaje on wyroki w imieniu RP, to jeden z filarów państwa, to jedna z trzech władz. Trzeba uczynić wszystko, by ten filar państwa funkcjonował jak najlepiej i cieszył się zaufaniem oraz szacunkiem społecznym - podkreślił Duda.

"Sędziowie powinni być apolityczni"

Zaznaczył, że "sędziowie powinni być apolityczni".

 - Potępiam wszystkie postawy sędziowskie, które - niestety - ostatnimi czasy się objawiły i były pokazem politycznych przekonań sędziów. Potępiam sędziów nie jako grupę zawodowa, tylko tych, którzy demonstrowali swoje poglądy polityczne - wyjaśnił.

Dodał, że "sędziowie nie powinni podlegać władzy oraz, że powinno istnieć dobre sądownictwo dyscyplinarne dla sędziów realizowane przez sędziów".

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje