Reklama

Reklama

Andrzej Dera: To nie jest wina rządu, że ludzie umierali na koronawirusa

- Kwestia zgonów jest złożona. To nie jest wina rządu, że ludzi umierali na koronawirusa - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Jak dodał, zgony z powodu COVID-19 "to są tragedie", ale wyznacznikiem tego, jak Polska poradziła sobie z epidemią, jest to, "w jaki sposób zabezpieczaliśmy obywateli przed zarażeniem, w jaki sposób zabezpieczaliśmy szczepienia". - Wszyscy mówią, że to, co robiły polskie władze, to jedno z najlepszych zachowań w Unii - podkreślił polityk.

Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera był gościem programu "Sedno sprawy" w Radiu Plus. Jednym z tematów była epidemia koronawirusa w Polsce i to, w jaki sposób Polska poradziła sobie z nią.  

Prowadzący rozmowę zauważył, że patrząc na "liczbę nadmiarowych zgonów", można dojść do wniosku, że "nie udało się uniknąć najgorszego".

-  Kwestia zgonów jest złożona. To nie jest wina rządu, że ludzi umierali na koronawirusa. Wielokroć ludzie się zbyt późno zgłaszali, wiele osób chorowało na choroby współistniejące, ja bym nie traktował tej kategorii jako wyznacznik porażki rządu - odpowiedział Dera. 

Reklama

Polityk ocenił, że "opozycja uczepiła się statystyki zgonów". - Widzę, że pan też tym się ekscytuje - dodał. 

Dera zaznaczył, że zgony z powodu COVID-19 "to są tragedie". Podkreślił jednak, że głównym wyznacznikiem tego, jak Polska poradziła sobie z epidemią "jest to, w jaki sposób zabezpieczaliśmy obywateli przed zarażeniem, w jaki sposób zabezpieczaliśmy szczepienia". 

- Wszyscy mówią, że to, co robiły polskie władze, to jedno z najlepszych zachowań w Unii. To mówią inni, my się nie chwalimy. To mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej, wskazując Polskę jako państwo, które najlepiej radzi sobie z pandemią - podkreślił.

Najnowszy bilans

Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek, że w ciągu doby przybyło 190 przypadków koronawirusa. Odnotowano także 48 zgonów chorych na COVID-19, z czego 36 osób miało schorzenia współistniejące. Liczba zakażeń spadła o 40 proc. w porównaniu do ubiegłego piątku. Tydzień temu, 11 czerwca, było 314 przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło wtedy 68 pacjentów.

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła w sumie do 2 878 466. Od początku pandemii zmarły 74 782 osoby.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy