Reklama

Reklama

Adam Niedzielski w Katowicach: Sytuacja jest krytyczna

- Sytuacja na Śląsku jest krytyczna - powiedział po spotkaniu sztabu kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

- Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań, hospitalizacji i perspektyw. Te moce przeznaczane na walkę z covidem powoli się wykańczają. Głównym tematem spotkania była realokacja pacjentów. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób - powiedział Niedzielski.

Reklama

- Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów - powiedział.

Niedzielski przekazał, że będą dwa typy realokacji. - Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo "realokacją kołową", tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego, i ta realokacja już się w tej chwili dzieje - powiedział.

Jak dodał, "ona przede wszystkim dotyczy nowych pacjentów". - To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska, i odbywa się to w taki sposób, że pacjenci są triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu - to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów. Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych - mówił Niedzielski.

- Niezależnie od tego, bo tu mówimy o pacjentach nowych, widzimy potrzebę udrożnienia czy ulgi dania tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana, do leczenia pacjentów i w tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy - powiedział szef resortu zdrowia. 

Ładowanie...
Ładowanie...

Niedzielski: LPR w stanie gotowości

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do transportu pacjentów z COVID-19 zastosować również transport lotniczy.

- W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z trybu pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego - powiedział Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. - Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełniły dyżury - przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że intencją jest dokonanie "przeglądu" pacjentów, którzy są szpitalach, i ewentualna decyzja o transporcie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama