Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość

Minister zdrowia napisał w poniedziałek na Twitterze, że "stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość". Adam Niedzielski wskazał na kluczowy wskaźnik.

Minister Niedzielski w poniedziałek na Twitterze ostrzegł przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

"Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1" - napisał minister.

Wskaźnik R informuje o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony. Jeżeli wskaźnik R jest powyżej 1 oznacza to, że jeden chory zakaża więcej niż jedną osobę.

Reklama

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce stwierdzono 67 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nie zmarł żaden pacjent z COVID-19. 

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 19 lipca

Ładowanie...

Ekspert ostrzega

Zdaniem prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie wkrótce w naszym kraju zaczniemy obserwować wzrost zakażeń w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta w Europie.

- Uważam, że czwarta fala może rozpocząć się w Polsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie tego jeszcze nie odczuwamy, ale to jest sytuacja przejściowa, lada dzień się ona zmieni. Nie może być inaczej, skoro w otaczających nas państwach sytuacja zaczyna być już powoli alarmująca, np. w Niemczech czy Czechach, gdzie notuje się 20-procentowy wzrost zakażeń w porównaniu tydzień do tygodnia - podkreśliła prof. Szuster-Ciesielska. 

47 proc. mutacji to Delta

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem w wariancie Delta u 185 osób - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

- To w tej chwili 47 proc. wszystkich nowych mutacji, które wykrywamy w Polsce - dodał. 

Zdaniem Kraski: - Także u nas w kraju, szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy jesteśmy bardzo mobilni, przemieszczamy się, spotykamy się z wieloma ludźmi, ten zakaźny wariant Delta będzie zdecydowanie się szybciej rozprzestrzeniał i to szczególnie u osób młodych, osób, które niestety się nie szczepią.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje