Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Polska nie zamierza wstrzymywać szczepień AstraZenecą

- Nasza decyzja o braku zawieszenia szczepienia AstraZenecą była dobra - powiedział Adam Niedzielski w Polsat News. Jak dodał, Polska nie zamierza wstrzymywać podawania preparatu brytyjsko-szwedzkiej firmy.

- Polegajmy na tym, co jest dowiedzione. Przede wszystkim na doświadczeniu Wielkiej Brytanii, która (AstraZenecą - red.) zaszczepiła 10 mln osób - stwierdził szef MZ. 

Bogdan Rymanowski zapytał ministra o doniesienia z Norwegii, gdzie prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo przekazał, że z badań uniwersytetu wynika, że szczepionka AstraZeneca jest przyczyną zakrzepów krwi

Reklama

- Nie przesądzam, że wszystkie nasze decyzje są definitywne, a my zamknięci na wszelkie informacje. Ta informacja jest bardzo świeża i będziemy ją weryfikować, ale opieramy się na brytyjskich doświadczeniach. Władze tego kraju wydały bardzo podobny komunikat, jak EMA - powiedział Niedzielski. 

Jak dodał, sam zaszczepiłby się AstraZenecą. - W sekundzie podjąłbym taką decyzję - stwierdził. Jak zadeklarował, jest gotów publicznie przyjąć zastrzyk z tym preparatem.

Minister zapewnił też, że na razie rząd nie planuje żadnych dodatkowych obostrzeń w związku COVID-19, poza tymi, które ogłoszono w środę.

Nowe obostrzenia w Polsce od 20 marca. Zobacz, co się zmienia

EMA: AstraZeneca jest bezpieczna

Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek po raz kolejny zabrała głos w sprawie szczepionki AstraZeneca. Jak przekazano, preparat ten jest bezpieczny i skutecznie chroni przed COVID-19 i nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi. Więcej TUTAJ.

Kilka godzin po tym część krajów, która wcześniej zawiesiła podawanie AstraZeneki - m.in. Włochy, Litwa i Łotwa - poinformowała o wznowieniu szczepień tym preparatem. Takiej decyzji nie podjęły na razie m.in. władze Szwecji, Norwegii i Danii. 

Ponad 27 tys. nowych zakażeń

Epidemia COVID-19 w Polsce nabiera rozpędu. Z najnowszych danych dobowych Ministerstwa Zdrowia wynika, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 27 278 osób, a zmarło 356 chorych z COVID-19.

Tydzień temu (11 marca) resort informował o 21 045 nowych przypadkach i 375 zgonach, przy 73,3 tys. badań wykrywających SARS-CoV-2. Dwa tygodnie temu (4 marca) o 15 250 zakażeniach i 289 zgonach, przy 62,9 tys. wykonanych testach.

Chorzy z COVID-19 zajmują obecnie 21 858 łóżek, a 2190 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.. Liczba hospitalizacji z dnia na dzień dynamicznie rośnie. Tylko od wczoraj do szpitali trafiło 347 zakażonych koronawirusem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje