Reklama

Reklama

​Adam Niedzielski po spotkaniu z przedstawicielami Johnson & Johnson

"Jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson zapewnia 100 proc. ochrony przed hospitalizacją i zgonem od 28. dnia po szczepieniu" - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z przedstawicielami koncernu. Pierwsze dawki tej szczepionki trafią do Polski w drugiej połowie kwietnia.

"Wnioski ze spotkania z firmą J&J na temat ostatnio dopuszczonej szczepionki jednodawkowej: 85 proc. ochrony przed ciężkim przebiegiem od 14. dnia, 100 proc. ochrony przed hospitalizacją i zgonem od 28. dnia" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

"Zakładamy, że około 4,5 mln dawek dotrze do Polski w drugim kwartale!" - dodał minister zdrowia.

Przypomnijmy, że 11 marca Komisja Europejska dopuściła szczepionkę Johnson & Johnson do obrotu na terenie Wspólnoty. To czwarta zarejestrowana w UE szczepionka przeciw COVID-19 - po preparatach koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Reklama

Adam Niedzielski przekazał, że pierwsze dawki szczepionki J&J trafią do Polski w drugiej połowie kwietnia.

Jak działa ten preparat?

Szczepionka Johnson & Johnson wykorzystuje tę samą technologię, co wcześniej opracowana szczepionka przeciwko wirusowi ebola oraz będące w fazie badań szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV), wirusom HIV i zika. Są to szczepionki na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26, uważane za ogólnie bezpieczne i wysoce immunogenne.

Ad26 jest nośnikiem materiału genetycznego, pod wpływem którego komórki zaszczepionej osoby zaczynają wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Reagując na białko wirusa, organizm wytwarza odporność. Samo białko nie jest wirusem SARS-CoV-2, nie może więc spowodować choroby.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy