Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Od poniedziałku rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla 16 i 17-latków

Planujemy, że w piątek wieczorem będzie podpisane rozporządzenie dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 osób w wieku 16+. Od poniedziałku planujemy uruchomienie rejestracji - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Rozporządzenie (dot. szczepienia osób 16+ - red. ) planujemy, że będzie dzisiaj wieczorem podpisane, bo w tej chwili został uruchomiony obieg, czyli wszystkie części rządu wypowiadają się na temat kształtu rozporządzenia, bo to jest rozporządzenie całej Rady Ministrów - powiedział w piątek dziennikarzom w Rzeszowie szef MZ Adam Niedzielski.

Uwaga! Konieczna zgoda rodziców

- W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie - dodał.

Reklama

Niedzielski poinformował również, że od poniedziałku planowane jest uruchomienie rejestracji na szczepienia dla tej grupy osób.

- Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę MZ i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył. Formularz dostępny jest TUTAJ.

Szef MZ pytany był przez dziennikarzy o to, czy niepełnoletni będą musieli być szczepieni w obecności rodziców.

- Zasady udzielenia świadczeń dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać zgodę, natomiast nie muszą towarzyszyć bezpośrednio przy szczepieniu - poinformował.

Comirnaty dla młodszych

Programem szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce objęto do tej pory osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat. Mogą one zapisywać się na szczepienie. W UE dopuszczono do tej pory cztery preparaty, w tym szczepionkę dwudawkową Comirnaty produkcji Pfizer i BioNTech. Zgodnie z charakterystyką tego produktu leczniczego można nią szczepić osoby od 16 lat. Użycie pozostałych preparatów możliwe jest tylko w przypadku osób pełnoletnich.

Na szczepienie osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia zgodzić musi opiekun prawny np. rodzic, jak również sam nastolatek.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje