Reklama

Reklama

Adam Niedzielski o szczepionkach: Chcemy złożyć zamówienie

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach rządu dotyczących zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi.

- Chcemy złożyć zamówienie na cztery-pięć milionów dodatkowych szczepionek firmy Moderna - powiedział szef resortu. 

Reklama

Szef resortu zdrowia, odpowiadając na pytania dziennikarzy przypomniał, że na poziomie kontraktów Polska ma zapewniony dostęp w tej chwili do 85 mln dawek szczepionek. Ponieważ jedna ze szczepionek jest jednodawkowa, więc po przeliczeniu zakontraktowany jest zakup szczepionek dla 50 mln osób.

- Oznacza to, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie, z tym zastrzeżeniem oczywiście, że kontrakty będą realizowane. Mamy szczepionek nawet więcej niż jest ludności. (...) Jest 31 mln, 32 mln osób dorosłych w kraju i to te osoby musimy zabezpieczyć - zaznaczył.

Minister wyjaśniał też, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szczepionki już dopuszczone przez Europejską Agencję Leków i są realnie dostarczane - firm Moderna i Pfizer.

- Domówiliśmy ostatnio z poziomu 16 mln podstawowego zamówienia, kolejne 25 mln. Nie jest więc prawdą, że nie domówiliśmy Pfizera, bo domówiliśmy. Mogliśmy domówić go więcej, ale te dostawy, które były w tej "górce", były deklarowane na przełom tego roku - powiedział Niedzielski.

Odnosząc się do szczepionek firmy Moderna, szef MZ podał, że zdecydowano o podstawowym zakupie. - Z drugiej transzy chwilowo zrezygnowaliśmy, bo również miała być dostarczana na przełomie roku - powiedział.

Ile dawek jest zakontraktowanych?

Minister wyjaśniał, że gdy doda się to, co jest zakontraktowane od Moderny i Pfizera, to jest 48 mln dawek, co oznacza możliwość zaszczepienia 24 mln osób.

Te 24 mln osób, to więcej, jak zaznaczył, niż 70 proc. dorosłej populacji Polaków, a tak definiowany jest wskaźnik mówiący o uzyskiwaniu pewnej odporności populacyjnej.

- Niemniej jednak wczoraj zadecydowaliśmy o zwiększeniu zakupu Moderny, bo pojawiła się nowa oferta ze strony firmy. Ciężar dostaw został przesunięty z czwartego kwartału na trzeci i dlatego się tym zakupem zainteresowaliśmy. Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu czterech, pięciu milionów dodatkowych szczepień - poinformował Niedzielski.

Sytuacja, jak zaznaczył, jest dynamiczna. - Mamy jeszcze kolejne, nowe szczepionki, które się pojawiają; kolejne dwie w gruncie rzeczy - jedna z nich Novavax, która ma deklarację pojawienia się od drugiego kwartału i w tym przypadku również wejdziemy w ten projekt - przekazał szef MZ.

Minister akcentował, że "powielanie hasła, że rząd czegoś nie kupuje, nie zabezpiecza, rozumiem tylko i wyłącznie jako atak polityczny". - Powielanie sloganów, które miało miejsce przez ostatnie dwa dni, to nic innego jak narracja polityczna - dodał.

Szczepienia w Polsce

W Polsce wykonano ponad milion szczepień przeciw COVID-19. Ok. 850 tys. osób otrzymało pierwszą dawkę, a 150 tys. drugą - poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy po siedemdziesiątce.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje