Reklama

Reklama

Adam Niedzielski o liczbie deklaracji woli zaszczepienia się wśród służb medycznych

Jak poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, ministerstwo ma blisko 300 tys. deklaracji o woli zaszczepienia się na COVID-19 zebranych od pracowników służby zdrowia. Ponadto do personelu medycznego wysłano niemal 700 tys. skierowań.

O zainteresowanie szczepieniami wśród pracowników służby zdrowia minister Niedzielski został zapytany na niedzielnej konferencji prasowej.

- Mam obiektywne informacje, które zbieramy w ramach deklaracji, chęci zaszczepienia się przez personel medyczny. Miło mi powiedzieć, że zebraliśmy blisko 300 tys. takich deklaracji - powiedział szef resortu zdrowia.

Blisko 700 tysięcy skierowań

Przypomniał, że do medyków w całym kraju wysyłane są skierowania na szczepienia na COVID-19. - To powoduje, że łącznie mamy już tych skierowań blisko 700 tysięcy. Te 700 tys. skierowań oznacza, że każdy, kto jest zaliczany do tego szeroko rozumianego personelu medycznego, będzie miał prawo się zaszczepić - tłumaczył Niedzielski.

Reklama

Zapewnił, że informacje, które otrzymuje z poszczególnych szpitali w tej sprawie "raczej napawają optymizmem". Jako przykład wskazał szpitale: MSWiA oraz zakaźny w Warszawie, gdzie - według niego - "praktycznie cały personel" zgłosił się do szczepienia.

Niedzielski zastrzegł, iż w okresie świątecznym część pracowników medycznych przebywa na urlopie. - Więc też ten proces zgłaszania być może nie jest tak dynamiczny, jak byśmy oczekiwali, ale niemniej jednak patrząc na zaangażowanie w walkę z COVID-19, nie mam wątpliwości, że personel też wykaże tak duże zaangażowanie w inną formę walki z covidem, jaką są szczepienia - zaznaczył minister zdrowia.

W niedzielę rano w całym kraju rozpoczęły się szczepienia na COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą była naczelna pielęgniarka ze Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Zaszczepił ją szef placówki, dr Artur Zaczyński.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty, która - jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech - stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność). Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Comirnaty nie zawiera samego wirusa.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne