Reklama

Reklama

Adam Niedzielski nie wyklucza, że Polska przyjmie pacjentów covidowych z Litwy

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że prowadzone są rozmowy z Litwą na temat ewentualnego zabezpieczenia pacjentów z tego kraju. Jak dodał, już wcześniej pomoc taka została udzielona Rumunii.

- Sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest sytuacją, którą należy ocenić jako poważną, ale zwracam uwagę, że porównując z rokiem poprzednim, szczególnie w kwestii liczby zakażeń czy hospitalizacji, widać fundamentalną różnicę, wynikającą oczywiście z poziomu zaszczepień - powiedział szef MZ Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

- Dzisiaj mamy 6265 przypadków nowych zakażeń, a tego samego dnia, czyli 26 października (2020 roku) mieliśmy 16 400 nowych zakażeń. Więc widać, że ta skala to jest mniej więcej 2,5-krotna i to jest (...) efekt szczepień - podkreślił.

ReklamaJak dodał, różnica ta jeszcze bardziej widoczna jest na poziomie hospitalizacji. - W tej chwili mamy 5 416 hospitalizacji, a rok temu, tego samego dnia, mieliśmy ich ponad 12 tys. Tutaj też widać, że wskaźnik jest zdecydowanie lepszy - zauważył Niedzielski.

Niedzielski: Rumunia i Litwa mają większą liczbę nowych zakażeń

Minister ocenił też, że Polska wygląda dosyć korzystnie na tle innych krajów. - Miałem przyjemność rozmawiać zarówno z ministrem zdrowia Rumunii jak i Litwy. Oba te kraje mają zdecydowanie większą liczbę nowych zakażeń - mówię tutaj oczywiście o liczbie przeliczanej na 10 lub 100 tysięcy. Rumunia zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie pomocy i już tej pomocy udzielamy - poinformował Niedzielski.

ZOBACZ: Włochy: Wzrost zakażeń koronawirusem wśród lekarzy. Zaszczepili się jako jedni z pierwszych

- Były już dwa transporty pacjentów, po trzech pacjentów, którzy trafili do Łodzi. Dziś spodziewamy się kolejnego transportu, a w dalszej kolejności, prawdopodobnie w czwartek, wyślemy tam misję medyczną, która będzie miała za zadanie pomagać naszym przyjaciołom z Rumunii - powiedział.

Jak dodał, jednocześnie prowadzone są rozmowy z Litwą - na temat ewentualnego zabezpieczenia pacjentów z tego kraju. - Rozmowy są jeszcze wyprzedzające sytuację, bo według wskazań ze strony ministra zdrowia Litwy w tej chwili infrastruktura szpitalna na Litwie wystarcza na zapewnienie pomocy pacjentom - wyjaśnił minister.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL