Reklama

Reklama

Adam Niedzielski nie wyklucza nowych obostrzeń. Galerie zostaną zamknięte?

- Mamy 20 tys. zajętych łóżek covidowych. Scenariusz wejścia w takim stanie w piątą falę wygląda katastroficznie - mówił w poniedziałek na antenie RMF FM Adam Niedzielski. Minister zdrowia nie wykluczył, że w ciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Jedną z rozważanych restrykcji jest ograniczenie działalności galerii handlowych.

Minister zdrowia poinformował w poniedziałek o 6422 nowych zakażeniach koronawirusem. To wzrost o ponad 25 proc. tydzień do tygodnia i trzeci dzień z rzędu, gdy odnotowywane są wzrosty. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał z kolei, że zmarło dziewięć osób zakażonych koronawirusem.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Podano nowe dane na 3 stycznia

Wzrost liczby nowych przypadków Niedzielski określił jako "sygnał ostrzegawczy". Wskazał, że 20 tys. zajętych łóżek covidowych, jeszcze przed nadejściem piątej fali pandemii "wygląda katastroficznie".

Reklama

Nowe obostrzenia. Decyzja w środę lub piątek

Minister podkreślił, że choć skuteczność szczepień względem zakażalności jest mniejsza przy Omikronie niż w przypadku pierwszego wariantu covidu, to pełne wyszczepienie najczęściej zapobiega ciężkiemu rozwojowi choroby. - Uniknięcie zakażenia Omikronem będzie bardzo trudne, jeśli wręcz niemożliwe. Dlatego nieszczepienie się jest nieodpowiedzialne - mówił.

- W środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje, jeśli nadal będziemy obserwować przyrost zakażeń - tłumaczył minister zdrowia.

Nowe obostrzenia. Co może się zmienić?

Adam Niedzielski stwierdził, że jednym z ewentualnych obostrzeń może być ograniczanie działalności galerii handlowych.

- Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami. A inne restrykcje to te związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, aktywności w galeriach, innych tego typu miejscach - mówił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL