Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Koniec stanu epidemii w połowie maja

- W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w zamian wprowadzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Niedzielski zapewnił, że przed podjęciem tej decyzji resort przeprowadził "analizę prawną". Stan epidemii, związany z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, obowiązywał w naszym kraju od 20 marca 2020 roku.

Jak wyjaśnił Niedzielski, decyzja o rezygnacji ze stanu epidemii "jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji". - Dokonaliśmy analizy prawnej. W połowie maja zniesiemy stan epidemii i przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego - powiedział.

Koronawirus. Stan epidemii a stan zagrożenia epidemicznego

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, jest to "sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii".

Reklama

Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Koronawirus. Zmiany w specjalnych zasadach

To kolejny w tym roku etap odchodzenia od specjalnych zasad w Polsce, wprowadzonych po nadejściu koronawirusa. 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. 

Ponadto nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Zlikwidowano także szpitalne oddziały covidowe i tymczasowe placówki lecznicze dla chorych na COVID-19.

Nowe zasady wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. 

Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

W czwartek dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena, stwierdził, że "z całą pewnością w naszym kraju wyszliśmy z fazy pandemii" COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy