Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Decyzja o nauce zdalnej może zapaść z dnia na dzień

- Będę uczestniczył w jutrzejszym spotkaniu z opozycją dotyczącym sytuacji epidemicznej w kraju - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wskazał, że czarne scenariusze mówią o 40-60 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 na dobę. Jak powiedział, wkrótce nawet 100 tys. osób dziennie może być kierowanych na kwarantannę. Niedzielski odniósł się także do możliwości wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach.

- Zostałem zaproszony przez pana premiera na jutrzejsze spotkanie. Mam nadzieję, że będzie to dla mnie okazja przedstawienia strategii działania na nową falę epidemii - zapowiedział Adam Niedzielski. Wśród nich są m.in. skrócenie kwarantanny do siedmiu dni, zwiększenie testowania i możliwość wykonania testu także w aptece. 

Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią COVID-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM.

Niedzielski: W tym tygodniu przekroczymy 50 tys. dziennych zakażeń 

Reklama

Minister zdrowia mówił także o spodziewanym wzroście zakażeń koronawirusem. Wskazał, że czarne scenariusze mówią o 40-60 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 na dobę, a wkrótce nawet 100 tys. osób dziennie może być kierowanych na kwarantannę

- Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli będzie 40-60 tys. zakażeń, nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni, tak naprawdę doprowadziłoby do lockdownu w gospodarce, bo ludzie nie byliby obecni w pracy - powiedział Niedzielski, wyjaśniając powody skrócenia kwarantanny.

Wskazał, że skrócenie kwarantanny to m.in. efekt obserwacji sytuacji w krajach Europy Zachodniej, gdzie wzrost zakażeń nastąpił wcześniej.

- Widzieliśmy, że władze tych krajów, z opóźnieniem reagując na pojawiające się zwiększone liczby zakażeń, wprowadziły ten obowiązek, więc my, będąc na początku - bo pamiętajmy, że mimo tych wielkich liczb, z jakimi mamy do czynienia, to jest początek piątej fali - podejmujemy tę decyzję, bo widzimy, że przebieg kliniczny jest nieco szybszy w przypadku Omikronu - powiedział minister.

Niedzielski odniósł się też do możliwości wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. - W związku z dynamiką sytuacji decyzja o ewentualnym zamknięciu szkół może zapaść z dnia na dzień - przekazał minister. 

- Scenariusze, które się realizują, oznaczają, że w tym tygodniu na pewno będziemy mieli przekroczone 50 tys. zakażeń - powiedział Adam Niedzielski. 

Koronawirus w Polsce dzisiaj


Jak przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 29 100 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, zmarły dwie osoby z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,5 mln zakażeń. 

W kwarantannie jest obecnie 819 306 mieszkańców naszego kraju. 

W szpitalach jest 13 tys. 675 pacjentów z COVID-19, w tym 1 tys. 234 chorych podłączonych do respiratorów 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama