Reklama

Reklama

12 osadzonych poddanych profilaktycznej obserwacji

W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami GIS dwunastu osadzonych zostało poddanych profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji - poinformowała we wtorek rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Jak przekazała ppłk Elżbieta Krakowska, Polska Służba Więzienna na bieżąco dostosowuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. "Zgodnie z zaleceniami GIS dwunastu osadzonych, którzy przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus, zostali poddani profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji" - powiedziała rzeczniczka dyrektora generalnego Służby Więziennej.

"Wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej zostali zobligowani do zapoznania się z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz informacjami w zakresie profilaktyki, przebiegu i zaleceń postępowania z osobami, u których podejrzewa się lub stwierdzono zakażenie koronawirusem. Zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych. Zapewnione jest także odpowiednie zaplecze sanitarne" - podała.

Reklama

Wskazała, że do tej pory w polskich więzieniach nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Całkowity zakaz wizyt w więzieniach w kilku krajach

Zaapelowała także, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych (m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności) zostały w domach.

Przekazała też, że Służba Więzienna stale analizuje decyzje władz więziennictwa w krajach europejskich związane z zagrożeniem koronawirusem. "Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono na Słowacji, Litwie, w Portugalii i w niemieckim landzie Nadrenia Północna Westfalia. W Czechach, Estonii i Austrii nie wolno wchodzić na teren zakładów karnych osobom z podwyższoną temperaturą. W Irlandii odwiedzający są dodatkowo badani przez lekarza. W Szwajcarii i Austrii widzenia odbywają się bez bezpośredniego kontaktu - w pomieszczeniach oddzielonych szybą. W kilku niemieckich landach zalecono ograniczenie widzeń z bliskimi do ustawowego minimum jednej godziny na miesiąc" - tłumaczyła funkcjonariuszka Służby Więziennej.

"Służba Więzienna stale współpracuje z inspektoratami sanitarnymi i monitoruje zagrożenie epidemiologiczne, dlatego w każdej chwili i bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń" - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy