Reklama

Reklama

Żywotność koronawirusa. Nowe ustalenia japońskich naukowców

Koronawirus może przetrwać na ludzkiej skórze nawet kilka godzin – wynika z najnowszych ustaleń japońskich badaczy.

O badaniach zespołu uczonych z Uniwersytetu Medycznego w japońskim Kioto informuje "The Daily Mail".

Naukowcy do eksperymentów wykorzystali skórę zmarłych, która przeznaczona była do zabiegów transplantacji. Jak argumentowano, w ten sposób uniknięto narażenia wolontariuszy na zakażenie koronawirusem.

Jak wynika z rezultatów badań, wirus COVID-19 potrafił przetrwać na ludzkiej skórze nawet dziewięć godzin. To czterokrotnie dłużej, niż na przykład wirus grypy. Ten potrafi przetrwać na ludzkiej skórze niecałe dwie godziny.

"Wyniki eksperymentu pokazują, że SARS-CoV-2 ma znacząco wyższą stabilność na ludzkiej skórze, niż wirus grypy" - napisali badacze.

Reklama

Zespół naukowy z Kioto zaznacza, że wyniki badań pozwolą na skuteczniejszą walkę z koronawirusem i akcentują jak istotne w walce z epidemią są mycie oraz dezynfekcja rąk.

Sprawdzono również jak długo koronawirus jest w stanie przetrwać w wydzielinach górnych dróg oddechowych. W takim przypadku COVID-19 był aktywny przez 11 godzin, tymczasem grypa przez niewiele ponad półtorej godziny.

Wreszcie udowodniono, że w zetknięciu z płynem dezynfekcyjnym o zawartości co najmniej 80 procent alkoholu, koronawirus przestaje być aktywny w ciągu 15 sekund.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy