Reklama

Reklama

Zgrzyt podczas startu szczepień w Niemczech. Minister zdrowia zaskoczony

Niemiecki ośrodek dla seniorów w Halberstadt wyłamał się z ustaleń i zaszczepił pierwszą osobę już w sobotę. To nie spodobało się władzom centralnym.

Największa w historii kampania szczepień, która we wszystkich krajach Unii Europejskiej rozpoczyna się w niedzielę, w Niemczech wystartowała dzień wcześniej. W sobotę w ośrodku dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalt została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla, a po niej około 40 innych pensjonariuszy. Zaszczepiono również 10 pielęgniarek.

Rozpoczęcie ogólnounijnej kampanii szczepień wyznaczono na niedzielę. Administrator domu spokojnej starości Tobias Krueger nie chciał jednak czekać. "Każdy dzień, to o jeden dzień za dużo" - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Die Welt".

Reklama

W ośrodku dla seniorów w Halberstadt w górach Harz dwie trzecie z 59 mieszkańców opowiedziało się za szczepieniem, a spośród 40 pracowników jedna czwarta. Wśród nich był również menadżer domu, Krueger.

15 stycznia, czyli za niecałe trzy tygodnie, mieszkańcy i pracownicy domu spokojnej starości otrzymają drugą szczepionkę. Tylko wtedy będzie zagwarantowany pełny efekt szczepionki wyprodukowanej przez firmę BionTech z Moguncji wraz z amerykańskim partnerem firmą Pfizer.

Minister zaskoczony

Federalny minister zdrowia Jens Spahn był zaskoczony szczepieniami w Halberstadt. Poinformował o tym jego rzecznik w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag". 

"Uzgodniliśmy ze wszystkimi krajami członkowskimi UE, a także z władzami 16 niemieckich krajów związkowych, że szczepionkę dostarczamy w sobotę, a szczepienia prowadzimy od niedzieli" - podkreślił.

Zgodnie z rozporządzeniem niemieckich władz federalnych najpierw mają być szczepione osoby w wieku powyżej 80 lat oraz personel szpitali.

Do końca roku do Niemiec ma zostać dostarczonych 1,3 miliona dawek szczepionek. Według Jensa Spahna w styczniu przekazywanych będzie 700 tys. szczepionek tygodniowo. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy