Reklama

Reklama

Zaskakujący efekt koronawirusa. NASA pokazała zdjęcia

Zdjęcia satelitarne, udostępnione przez NASA, pokazują gigantyczną poprawę jakości powietrza w Chinach od momentu wybuchu epidemii koronawirusa.

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) udostępniła zdjęcia satelitarne, pokazujące poziom zanieczyszczenia powietrza w Chinach. Porównano mapy ze stycznia i lutego 2019 r. ze zdjęciami z tego samego okresu w tym roku. Widać na nich o wiele mniejszą obecność dwutlenku azotu (NO2) nad całym krajem. 

Początkowe mniejsze stężenie zaobserwowano w rejonie Wuhanu, ale z biegiem czasu zmiana jest zauważalna w całych Chinach.

NASA zwraca uwagę, że zmniejszenie zanieczyszczenia przynajmniej częściowo jest związane ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Miasta opustoszały

Reklama

Po tym gdy wirus zaczął się rozprzestrzeniać w Wuhanie, chińskie władze wprowadziły szereg restrykcji, między innymi ograniczenia w transporcie. Stanęło też wiele fabryk, opustoszały ulice.

"Po raz pierwszy widziałam tak dużą rezygnację z różnego rodzaju działalności na tak dużym obszarze ze względu na konkretne wydarzenie" -  powiedziała Fei Liu, badaczka jakości powietrza z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w NASA.


Badaczka zwróciła uwagę, że w 2008 r., w czasie recesji gospodarczej, zaobserwowano spadek poziomu dwutlenku azotu w kilku krajach, ale był on stopniowy. Spadek zanieczyszczenia odnotowano też wokół Pekinu podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 r., które odbywały się w tym mieście, ale po zakończeniu imprezy wskaźniki znów wzrosły.

NASA zwraca uwagę, że tegoroczny spadek zanieczyszczenia zbiegł się też z obchodami nowego roku w Chinach i dużej części Azji, gdy na przełomie stycznia i lutego duże fabryki są zamknięte. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że w tym okresie zwykle zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza i wzrasta, gdy ludzie wracają do pracy, ale tym razem jest to coś więcej niż efekt świąt i warunków pogodowych.

Ponad 80 tys. zakażonych w Chinach

Liczba zakażonych koronawirusem w Chinach kontynentalnych przekroczyła 80 tysięcy - poinformowała chińska państwowa komisja zdrowia.

Według chińskich władz sanitarnych w niedzielę (1 marca) potwierdzono 202 nowe przypadki zarażenia koronawirusem - najmniej od końca stycznia, jeśli chodzi o dobowe statystyki.

W niedzielę w Chinach zmarły z powodu koronawirusa kolejne 42 osoby - wszystkie w prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek i skąd rozprzestrzeniła się na około 60 państw. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2912, a na całym świecie - do ponad 3000. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy