Reklama

Reklama

Zakrzepy krwi a szczepionka Johnson&Johnson. Nowy komunikat

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że nie ma żadnego związku między zakrzepami krwi, a podaniem szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jak dotąd zgłoszono cztery takie przypadki w USA.

Reklama

"FDA jest świadoma informacji w Stanach Zjednoczonych o poważnych zdarzeniach zakrzepowo-zatorowych, czasami związanych z małopłytkowością, które wystąpiły u kilku osób po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnsson" - napisano w komunikacie.

Reklama

"W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków" - dodano.

EMA rozpoczęła badania

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła badanie przypadków zakrzepów krwi u osób, którym podano szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

Preparat ten jest obecnie stosowany tylko w USA. W UE został dopuszczony do obrotu 11 marca 2021 r., jednak szczepienia z jej użyciem nie rozpoczęły się jeszcze w żadnym państwie unijnym. Ma to nastąpić w kwietniu.

200 mln dawek dla UE

UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln. 

W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale około 55 mln szczepionek tej firmy.

Ładowanie...

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje