Reklama

Reklama

Zakrzepy krwi a szczepionka Johnson&Johnson. Nowy komunikat

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oświadczyła, że nie ma żadnego związku między zakrzepami krwi, a podaniem szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jak dotąd zgłoszono cztery takie przypadki w USA.

"FDA jest świadoma informacji w Stanach Zjednoczonych o poważnych zdarzeniach zakrzepowo-zatorowych, czasami związanych z małopłytkowością, które wystąpiły u kilku osób po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnsson" - napisano w komunikacie.

"W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków" - dodano.

EMA rozpoczęła badania

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła badanie przypadków zakrzepów krwi u osób, którym podano szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

Reklama

Preparat ten jest obecnie stosowany tylko w USA. W UE został dopuszczony do obrotu 11 marca 2021 r., jednak szczepienia z jej użyciem nie rozpoczęły się jeszcze w żadnym państwie unijnym. Ma to nastąpić w kwietniu.

200 mln dawek dla UE

UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln. 

W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale około 55 mln szczepionek tej firmy.

Ładowanie...

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama