Reklama

Reklama

Xi Jinping rozmawiał z Donaldem Trumpem o walce z epidemią

Chiński rząd nie szczędzi wysiłków w walce z epidemią nowego koronawirusa, a wszechstronne i surowe środki zapobiegawcze stopniowo przynoszą rezultaty – zapewnił w piątek przywódca ChRL Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Mamy pełne przekonanie i zdolności, by pokonać epidemię. Długoterminowy pozytywny trend rozwoju chińskiej gospodarki nie zmieni się" - powiedział Xi, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

Xi podkreślił, że wysiłki podejmowane przez Chiny, mają na celu nie tylko ochronę zdrowia i życia Chińczyków, ale też ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że zastosowane w Chinach środki zapobiegawcze zyskały aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wielu innych krajów - podała Xinhua.

Chiński przywódca przypomniał też, że WHO wzywała państwa świata, by nie reagowały przesadnie. Wyraził nadzieję, że USA będą oceniać sytuację ze spokojem i odpowiadać w sposób racjonalny.

Reklama

USA wyślą ekspertów do Chin?

Według Xinhua, Trump zapewnił Xi o pełnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla toczonej przez Chiny walki z epidemią i wyraził przekonanie, że odniosą w tej walce zwycięstwo. Oświadczył również, że USA są skłonne wysłać do Chin swoich ekspertów oraz pomagać na inne sposoby.

Nowy koronawirus może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Według danych państwowej komisji zdrowia, do północy z czwartku na piątek potwierdzono w Chinach kontynentalnych prawie 29 tys. zakażeń, a 636 osób zmarło z powodu choroby.

Przywódcy Chin i USA poruszyli w rozmowie telefonicznej również sprawę podpisanego niedawno przez oba kraje wstępnego porozumienia handlowego i zgodzili się pracować na rzecz poprawy dwustronnych relacji - podała Xinhua.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama