Reklama

Reklama

Wywiad USA: Koronawirus nie został stworzony przez człowieka

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej. Stany Zjednoczone badają jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt, czy jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący COVID-19 nie został stworzony przez człowieka ani zmodyfikowany genetycznie" - głosi komunikat wywiadu USA.

Associated Press zwraca uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskich laboratoriach. Agencja przypomina jednak, że ani prezydent, ani jego sojusznicy nie przytoczyli żadnych dowodów na prawdziwość takiej teorii.

Reklama

Wirus miał zagrażać amerykańskim żołnierzom w Azji?

Na początku kwietnia telewizja ABC podała, że wywiad USA już w listopadzie ubiegłego roku ostrzegał w raporcie, że wirus z okolic chińskiego miasta Wuhan stanowi zagrożenie dla ludzi.

Narodowe Centrum Wywiadu Medycznego (NCMI) sporządziło w listopadzie raport, w którym ostrzegało, że wirus może mieć katastrofalne skutki - twierdzi ABC, powołując się na źródło w siłach zbrojnych USA. Dokument ten miał głosić, że wirus może zagrażać amerykańskim żołnierzom w Azji.

Raport dla Pentagonu i Białego Domu

Raport miał być kilkukrotnie przedstawiony m.in. w Pentagonie i Białym Domu - utrzymuje ABC. 

Według źródeł telewizji w grudniu 2019 r. z jego treścią zapoznano członków rządu oraz Narodowej Rady Bezpieczeństwa, a na początku stycznia o sprawie w dziennym raporcie poinformowano prezydenta Trumpa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy