Reklama

Wykrywa ponad 100 różnych mutacji wirusa. Odkrycie japońskich naukowców

Grupa naukowców z Japonii ogłosiła, że udało jej się opracować technologię, dzięki której przy użyciu jednego testu będzie można wykryć ponad 100 różnych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała publiczna stacja NHK.

Metoda wykorzystuje miniaturowe krążki o średnicy 0,04 milimetra z wzorami przypominającymi kody kreskowe. Umieszcza się na nich substancje, które emitują światło, jeśli wejdą w kontakt z genami charakterystycznymi dla poszczególnych mutacji.

Następnie specjalne urządzenie automatycznie wykrywa, które krążki zaświeciły. Przy użyciu wielu krążków naraz dana próbka może zostać jednocześnie przebadana na obecność ponad 100 różnych mutacji - podkreśla NHK.

Jaki wariant w danej próbce?

Autorzy wynalazku twierdzą, że w ten sposób, za pomocą jednego testu, można ustalić, czy w danej próbce występuje wariant brytyjski, południowoafrykański czy też inny.

Reklama

Mutacje koronawirusa stają się coraz bardziej złożone, co niesie potrzebę szybkiego wykrywania rosnącej liczby wariantów - ocenił jeden z członków grupy, która dokonała odkrycia, prof. Kazuhiro Tateda z Uniwersytetu Toho w Tokio.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy