Reklama

Reklama

Wykrywa ponad 100 różnych mutacji wirusa. Odkrycie japońskich naukowców

Grupa naukowców z Japonii ogłosiła, że udało jej się opracować technologię, dzięki której przy użyciu jednego testu będzie można wykryć ponad 100 różnych mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała publiczna stacja NHK.

Reklama

Metoda wykorzystuje miniaturowe krążki o średnicy 0,04 milimetra z wzorami przypominającymi kody kreskowe. Umieszcza się na nich substancje, które emitują światło, jeśli wejdą w kontakt z genami charakterystycznymi dla poszczególnych mutacji.

Reklama

Następnie specjalne urządzenie automatycznie wykrywa, które krążki zaświeciły. Przy użyciu wielu krążków naraz dana próbka może zostać jednocześnie przebadana na obecność ponad 100 różnych mutacji - podkreśla NHK.

Jaki wariant w danej próbce?

Autorzy wynalazku twierdzą, że w ten sposób, za pomocą jednego testu, można ustalić, czy w danej próbce występuje wariant brytyjski, południowoafrykański czy też inny.

Mutacje koronawirusa stają się coraz bardziej złożone, co niesie potrzebę szybkiego wykrywania rosnącej liczby wariantów - ocenił jeden z członków grupy, która dokonała odkrycia, prof. Kazuhiro Tateda z Uniwersytetu Toho w Tokio.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje