Reklama

Reklama

Wszystkich Świętych a koronawirus. Czy 1 listopada będą zamknięte cmentarze?

Świętowana 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych i obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to czas, w którym Polacy masowo odwiedzają nekropolie i groby bliskich. Jakich możemy spodziewać się w tych dniach ograniczeń w związku z nasilającą się epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym kraju?

Reklama

- Nie mamy w tej chwili planów zamykania cmentarzy na 1 listopada - przekazał w poniedziałek (19 października) szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk na antenie Radia Zet zaapelował o to, żeby odwiedzać groby najbliższych w pierwszych dniach listopada lub pod koniec października.

Reklama

Jak podkreślił, kluczowe jest "zachowanie dystansu i wszystkich środków, które powinniśmy zachowywać i przestrzegać, żeby ograniczyć transmisję wirusa".

"Policjanci będą na to zwracać uwagę"

Policja przypomina o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. 

- Policjanci będą na to zwracać uwagę - zapewniał Interię insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Na razie bez zaleceń episkopatu

Episkopat nie wydał dotychczas konkretnych zaleceń dla wiernych. 

Jak mówił w rozmowie z Interią rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, takich można się spodziewać na około tydzień przed 1 listopada. Rzecznik podkreślił, że stanowisko episkopatu będzie uzależnione od decyzji władz sanitarnych.

Kolejne diecezje wydają za to dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami w żółtej strefie w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 4 metry kwadratowe, w strefie czerwonej - jedna na siedem metrów kwadratowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje