Reklama

Reklama

Włosi: Dla ozdrowieńców jedna dawka szczepionki

Włoskie ministerstwo zdrowia zdecydowało, że osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem można podać jedną dawkę szczepionki zamiast dwóch. W tym przypadku szczepienie zalecane jest w okresie od 3 do 6 miesięcy po infekcji.

Resort zdrowia w wydanym okólniku zajął stanowisko w dyskutowanej we Włoszech od dłuższego czasu kwestii szczepień tzw. ozdrowieńców w związku z opiniami części ekspertów, że w większości przypadków dla nich wystarczająca jest jedna dawka preparatu, bo mają już przeciwciała.

Reklama

- Możliwe jest rozważenie podania jednej dawki szczepionki - podkreśliło ministerstwo w rozporządzeniu "Szczepienie osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2". Jest tam zalecenie, by ozdrowieńców szczepić minimum trzy miesiące po udokumentowanym zakażeniu, a najlepiej pół roku po niej.

Są wyjątki

Zastrzeżono, że jednej dawki nie należy podawać tym, u których występują niedobory odporności, nabyte między innymi w rezultacie kuracji farmakologicznej, ponieważ w takiej sytuacji nie można założyć, iż osoby te mają ochronę immunologiczną po przejściu infekcji.

Resort zdrowia zastrzegł sobie prawo do modyfikacji zaleceń dotyczących jednej dawki w razie szerzenia się wariantów wirusa, z którymi wiązałoby się ryzyko ponownego zakażenia. 

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy