Reklama

Reklama

Włoscy naukowcy: Przeciwciała obecne w organizmie 11 miesięcy po zachorowaniu na COVID-19

Badacze z laboratorium wirusologii rzymskiego szpitala zakaźnego stwierdzili, że 11 miesięcy po zakażeniu COVID-19 w organizmie dalej występują - na znacznym poziomie - przeciwciała neutralizujące. Wyniki prac opublikowane zostały w periodyku "Viruses".

Reklama

Naukowcy ze szpitala Spallanzani, będącego od początku na pierwszej linii walki z koronawirusem, podkreślili, że rezultaty tych badań mają duże znaczenie, gdyż potwierdzają hipotezę, że odporność może być dłuższa niż 8-10 miesięcy, o czym mowa jest obecnie w specjalistycznych publikacjach.

Reklama

Badacze przeanalizowali między lutym 2020 a styczniem 2021 roku 763 próbki surowicy chorych na COVID-19, pobranych podczas ich pobytu w szpitalu oraz w trakcie kontroli po wyzdrowieniu.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że poziom przeciwciał neutralizujących jest wyższy u osób w wieku powyżej 60 lat, a jeszcze większy u tych, którzy przeszli ciężko zakażenie.

Zobacz także: Szczepienia w Izraelu. Od marca ciągły spadek zakażeń

Stabilny poziom do 11 miesięcy od infekcji

W 60 proc. przypadków najwyższy poziom przeciwciał zanotowano miesiąc - dwa po infekcji. W okresie dwóch-trzech miesięcy po zakażeniu doszło do lekkiego spadku, po którym nastąpiła stabilizacja aż do 11 miesięcy po zainfekowaniu.

Kolejna obserwacja badaczy z Wiecznego Miasta to stały spadek przeciwciał u 24 procent osób. Nigdy nie osiągnął on jednak poziomu niewykrywalności. U 15 procent badanych dostrzeżono odwrotną tendencję: wzrost przez cały okres monitoringu.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy