Reklama

Reklama

Włoscy lekarze apelują o całkowity lockdown

- Izby Lekarskie proszą o totalny lockdown w całym kraju - oświadczył prezes włoskiej federacji Izb Lekarskich Filippo Anelli. Uzasadnił to gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i pogarszającą się sytuacją w służbie zdrowia.

Filippo Anelli dodał, że biorąc pod uwagę wzrost liczby zakażeń w ostatnim tygodniu, "sytuacja za miesiąc będzie dramatyczna". Dlatego jego zdaniem zamknięcie kraju jest konieczne.

- Albo zablokujemy wirusa, albo to on nas zablokuje, bo sygnały wskazują, że system się nie utrzyma - ostrzegł Anelli. Jak zauważył, należy spodziewać się, że regiony uznane obecnie za te z najniższym ryzykiem zakażeń, "szybko znajdą się w takiej samej sytuacji, jak te najbardziej dotknięte epidemią".

- Przy obecnej średniej w ciągu miesiąca nastąpi 10 tysięcy następnych zgonów - ocenił prezes federacji Izb Lekarskich.

Reklama

Ekspert zwrócił uwagę na brak lekarzy specjalistów, a także na to, że 23 tysiące absolwentów medycyny czekają na możliwość rozpoczęcia specjalizacji. Jego zdaniem przyjęcie ich pozwoliłoby "złapać oddech" całemu systemowi ochrony zdrowia.

Oblężone szpitale w Neapolu

Poważny kryzys przeżywa m.in. służba zdrowia w Neapolu.

- Kolejki karetek i prywatnych samochodów stoją przed wszystkimi szpitalami w Neapolu. Szpitale te znalazły się w totalnym kryzysie i mają kłopoty z przyjmowaniem pacjentów z COVID-19 - powiedział agencji Ansa szef placówek pogotowia w stolicy Kampanii Giuseppe Galano. Podkreślił, że są problemy ze znalezieniem miejsc dla chorych przede wszystkim w największych szpitalach.

Jak dodał, wolne łóżka dla pacjentów z COVID-19 bardzo szybko się kończą. Niektórzy pacjenci nie dostają się do szpitali i otrzymują doraźną pomoc medyczną w samochodach przed szpitalami.

Podobna sytuacja, jak dodał Galano, panuje także w placówkach w miejscowościach pod Neapolem.

W niedzielę we Włoszech zanotowano 331 zgonów na COVID-19 i ponad 32 tysiące następnych zakażeń.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy