Reklama

Reklama

Włochy: Zapowiadają protesty w sprawie przepustek COVID-19. Policja wzmacnia ochronę

Na głównych dworcach kolejowych i lotniskach we Włoszech wzmocniona zostanie policyjna ochrona w związku z zapowiedzią protestów przeciwników przepustek COVID-19. Od środy będą one konieczne w pociągach, samolotach, na statkach i promach. Ponadto tylko z przepustką można będzie podróżować międzyregionalnym autobusem. Kara za jej brak podczas kontroli biletów wynosić będzie od 400 do 1000 euro.

Przepustka wystawiana jest na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19, wyleczenia z koronawirusa lub testu z ostatnich 48 godzin.

Przed wejściem w życie wymogu tzw. Green Pass zapowiedziane zostały manifestacje i pikiety stacji oraz ich blokady w ponad 50 miastach.

W reakcji na te ostrzeżenia ministerstwo spraw wewnętrznych podjęło decyzję o skierowaniu dodatkowych patroli na dworce i terminale - podały włoskie media. Będzie też prowadzony monitoring wchodzących tam grup.

Jednocześnie MSW, które śledzi zapowiedzi protestów, oświadczyło w poniedziałek, że "zawsze panuje wolność pokojowego manifestowania, przy poszanowaniu reguł". "Ale niedozwolone są akty przemocy i groźby" - dodał resort.

Reklama

Epizody przemocy

Prasa informuje we wtorek o mobilizacji sił porządkowych przed dalszym rozszerzeniem stosowania przepustek sanitarnych oraz o rosnącym zaniepokojeniu nasilającymi się napięciami i epizodami przemocy ze strony antyszczepionkowców. W Genui poważne pogróżki skierowano pod adresem znanego z częstych wypowiedzi w mediach specjalisty chorób zakaźnych Matteo Bassettiego.

W Rzymie poturbowany został reporter dziennika "La Repubblica", kręcący materiał wideo przed ministerstwem oświaty, gdzie trwał protest nauczycieli przeciwko obowiązkowi posiadania Green Pass, jaki nałożono na wszystkich pracowników szkół.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama