Reklama

Reklama

Włochy: Wariant Delta nasilony. Umierają niezaszczepieni

Krążenie wariantu Delta koronawirusa nasila się we Włoszech. Skutkiem jest wzrost wskaźnika zakaźności i występowania przypadków zakażeń. Zmarli i hospitalizowani to ludzie niezaszczepieni lub po jednej dawce.

Krążenie wariantu Delta koronawirusa nasila się we Włoszech. Skutkiem jest wzrost wskaźnika zakaźności i występowania przypadków zakażeń. Zmarli i hospitalizowani to ludzie niezaszczepieni lub po jednej dawce.


Coraz więcej wariantu Delta

W cotygodniowym raporcie z monitoringu epidemii Instytut Służby Zdrowia odnotował w piątek, że obrazujący stopień szerzenia się koronawirusa wskaźnik jego zakaźności wzrósł z 0,66 do 0,91. Liczba przypadków infekcji na 100 tys. mieszkańców zwiększyła się w ciągu tygodnia z 11 do 19.

Instytut podkreślił, że krążenie Delty stale nasila się w kraju. Publikacji tych danych towarzyszy apel o zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przyjęcie drugiej dawki preparatu, a także o wzmożoną czujność i ostrożność.

Delta o szczepienia

Jak zaznacza dziennik "Corriere della Sera", wśród obecnie zmarłych i przyjętych do szpitala dominują osoby niezaszczepione, w tym zdeklarowani tzw. antyszczepionkowcy i osoby oczekujące na drugą dawkę.

Reklama

Gazeta podaje przykład z wielkiego szpitala San Martino w Genui, gdzie od maja na Covid-19 zmarło sześć osób; pięć z nich nie było zaszczepionych, a szósta zakaziła się prawdopodobnie w dniu podania pierwszej dawki.

67 procent osób przyjętych do szpitali w całej Ligurii nie zaszczepiło się - podały władze regionalne.

Sytuacja w szpitalach we Włoszech nie budzi niepokoju. Na intensywnej terapii zajętych jest 2 procent łóżek - podało ministerstwo zdrowia. Obecnie w 19 z 20 regionów kraju ryzyko zakażenia koronawirusem jest umiarkowane, a w Dolinie Aosty i prowincji Trydent - niskie.

Delta rozprzestrzenia się w Europie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.

Zaapelowało tez o przyspieszenie akcji szczepień.

W Polsce odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie.

Czytaj też: Wariant Delta: Jak się przed nim chronić? Siedem wskazówek od ekspertów

Wariant Delta bardziej zaraźliwy

Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant Delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 r.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID wariant Delta obecny jest w 91 krajach świata, natomiast zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozprzestrzenił się już w ponad 100 państwach. Wariant ten przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA.

Czytaj też:

Plan klimatyczny UE: Na stacji benzynowej zapłacimy więcej

Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant Delta

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama