Reklama

Reklama

Włochy: Tempo szczepień zwolniło o 30 procent

We Włoszech tempo szczepień w ostatnim tygodniu zwolniło niemal o 30 procent - informuje fundacja medyczna Gimbe. Włosi mają problem ze szczepionkami. Do tej pory do kraju przysłano jedną trzecią szczepionek planowanych na pierwszy kwartał tego roku.

Kampania szczepień stała się "zakładnikiem racjonowanych dostaw" i przebiega powoli - to wnioski z monitoringu zawarte w podsumowaniu. Odnotowano w nim, że do 17 lutego włoskie regiony otrzymały cztery miliony dawek, czyli mniej niż jedną trzecią z 12,8 miliona zapowiadanych na pierwsze trzy miesiące tego roku.

Reklama

Wyjaśniono, że przysłano 44 procent szczepionek, jakie miała dostarczyć firma Pfizer, 18 procent transzy zakontraktowanej przez Modernę i 13 procent preparatów, planowanych przez koncern AstraZeneca.

W ostatnim tygodniu, jak wynika z analizy danych, tempo szczepień zwolniło o prawie 30 procent.

Zaszczepiono 3,2 mln osób

Największe trudności w obecnej pierwszej fazie kampanii dotyczą szczepień osób w wieku powyżej 80 lat. Tylko 5,9 procent z nich dostało jedną dawkę, a 2,7 procent dwie dawki - podała fundacja. Zwróciła uwagę, że jest to wynik bardzo odległy od celu wyznaczonego przez Komisję Europejską, która zaleciła zakończenie szczepień seniorów do końca marca.

W przypadku Włoch oznacza to, że należy do końca przyszłego miesiąca zaszczepić łącznie 3,5 miliona seniorów, tymczasem prawie 3,3 miliona nie otrzymało jeszcze nawet pierwszej dawki.

We Włoszech zaszczepiono dotąd około 3,2 miliona osób. W tym 1,3 mln dwiema dawkami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje