Reklama

Reklama

​Włochy: Przekazywanie sobie znaku pokoju w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową

We włoskich kościołach od 14 lutego w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową powróci gest przekazywania sobie znaku pokoju - ogłosiła Konferencja Episkopatu. Gest zawieszono wcześniej z powodu pandemii.

W komunikacie wydanym po obradach episkopatu, zorganizowanych w formie wideo-konferencji, przypomniano, że "pandemia narzuciła ograniczenia w praktykach celebracji" w związku z koniecznością stosowania środków prewencji i ochrony przed koronawirusem.

"Nie mogąc przewidzieć, jaki czas jest potrzebny na pełne przywrócenie wszystkich obrzędowych gestów, biskupi postanowili wznowić począwszy od niedzieli 14 lutego znak, którym wymienia się dar pokoju" - ogłoszono.

Episkopat uznał, że nieodpowiednie byłoby w "kontekście liturgicznym" zastąpienie uścisku dłoni czy objęcia się przez dotknięcie się łokciami.

Reklama

W ocenie biskupów skierowanie wzroku ku stojącej obok osobie i skinienie głową jest gestem "wymownym, bezpiecznym i pełnym wrażliwości", wyrażającym wymianę daru pokoju jako "podstawy wszelkiego braterstwa".

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama