Reklama

Reklama

​Włochy: Przekazywanie sobie znaku pokoju w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową

We włoskich kościołach od 14 lutego w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową powróci gest przekazywania sobie znaku pokoju - ogłosiła Konferencja Episkopatu. Gest zawieszono wcześniej z powodu pandemii.

W komunikacie wydanym po obradach episkopatu, zorganizowanych w formie wideo-konferencji, przypomniano, że "pandemia narzuciła ograniczenia w praktykach celebracji" w związku z koniecznością stosowania środków prewencji i ochrony przed koronawirusem.

Reklama

"Nie mogąc przewidzieć, jaki czas jest potrzebny na pełne przywrócenie wszystkich obrzędowych gestów, biskupi postanowili wznowić począwszy od niedzieli 14 lutego znak, którym wymienia się dar pokoju" - ogłoszono.

Episkopat uznał, że nieodpowiednie byłoby w "kontekście liturgicznym" zastąpienie uścisku dłoni czy objęcia się przez dotknięcie się łokciami.

W ocenie biskupów skierowanie wzroku ku stojącej obok osobie i skinienie głową jest gestem "wymownym, bezpiecznym i pełnym wrażliwości", wyrażającym wymianę daru pokoju jako "podstawy wszelkiego braterstwa".

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje