Reklama

Reklama

Włochy: Odkryto nowy wariant koronawirusa. To mutacja brytyjskiego

Włoscy naukowcy odkryli nową odmianę koronawirusa, którą ochrzczono mianem wariantu z Bagnacavallo - to zmutowana wersja wariantu brytyjskiego. Nazwa pochodzi od liczącej ponad tysiąc lat miejscowości w regionie Emilia-Romania, w prowincji Rawenna. Na razie nie ma przesłanek, by twierdzić, że wariant ten jest bardziej niebezpieczny od innych.

Wariant z Emilii-Romanii został odkryty w laboratorium w miejscowości Pievesestina, gdzie analizowane są odmiany z różnych pobliskich prowincji-podały lokalne media. Stwierdzono go u chorego pochodzącego z gminy Bagnacavallo, gdzie mieszka około 16 tysięcy osób. Według badaczy jest to kolejna mutacja koronawirusa, nieróżniąca się znacznie od oryginalnego patogenu.

- Mutacja genu nie jest bardziej groźna, ale interesująca z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że dowodzi, jak częste są zmiany genomu wirusa. Poza tym jest to modyfikacja DNA innego wariantu, tego angielskiego - wyjaśnił szef wydziału wirusologii w regionalnej służbie zdrowia Vittorio Sambri.

Reklama

Podkreślił, że obecnie dominuje we Włoszech właśnie wariant angielski. - To zatem normalne, że mutuje - dodał Sambri.

- Ponieważ taki typ wariantu dotąd nie został znaleziony, oczywiście z punktu widzenia wirusologii budzi zainteresowanie, ale z praktycznego punktu widzenia to po prostu potwierdzenie, że nie można dopuścić do tego, by to wirus wygrał ten wyścig, a nie my - zaznaczył.

Według najnowszych danych krajowego Instytutu Służby Zdrowia brytyjski wariant stanowi 91 procent zakażeń we Włoszech.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy