Reklama

Reklama

Włochy: Aplikacja wykrywająca covid po kaszlu. Testy w Turynie

​Dziennik "La Repubblica" poinformował o aplikacji, która ma wykrywać COVID-19. Według jej twórców w ciągu dwóch minut rozpozna zakażenie na podstawie nagrania kaszlu. Testy kliniczne innowacyjnego programu trwają w Turynie na północy Włoch. Jego skuteczność oceniana jest na 73,5 proc.

Włoska gazeta przytacza opinie twórców aplikacji, że mogłaby ona w przyszłości zastąpić błyskawiczne testy w przypadku osób z objawami COVID-19. Program powstał w ramach tzw. startupu w celu stworzenia możliwości zdalnego identyfikowania chorób układu oddechowego na podstawie analizy kaszlu. Jak podaje "La Repubblica", skuteczność programu oceniana jest na 73,5 proc. 

Aplikacja sposobem na milionowe oszczędności

Aplikacja jest dostępna z komputera lub smartfona. Wystarczy za jej pośrednictwem nagrać kaszel, który w ciągu dwóch minut jest analizowany. Następnie pojawia się informacja, czy wskazuje on na Covid-19. Rozmówcy dziennika wyjaśnili, że koszt takiego badania wynosi około 1 euro, co mogłoby przynieść milionowe oszczędności. Obecnie aplikacja jest testowana w szpitalu publicznej służby zdrowia w Turynie i w Luksemburgu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje