Reklama

Reklama

Włochy: 37 procent mieszkańców miasteczka z koronawirusem

37 procent ludności miasteczka San Giovanni Bianco w Lombardii na północy Włoch zaraziło się koronawirusem - wynika z masowych badań serologicznych. Władze nie są zaskoczone tym rekordowym wskaźnikiem i zwracają uwagę na nienotowaną tam wcześniej serię zgonów.

Władze miasteczka położonego koło Bergamo, a więc w części kraju, która jest epicentrum epidemii, postanowiły przeprowadzić tam badania na szeroką skalę, by sprawdzić zasięg szerzenia się wirusa wśród 4800 mieszkańców. Już zbadano ponad 1400 ochotników. Testy przejdzie jeszcze 400 następnych osób.

Jak informuje poniedziałkowa prasa, wstępne badania w kierunku obecności przeciwciał wykazały, że wirusa miała lub ma więcej niż jedna trzecia mieszkańców. Średnia wieku osób, które się zaraziły, to 54 lata. 70 procent wszystkich przyznało, że miało symptomy choroby.

Reklama

"To dane, jakich się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę wysoką liczbę zanotowanych u nas zgonów" - powiedział burmistrz Marco Milesi, cytowany przez dziennik "Corriere della Sera".

Podkreślił, że w marcu zeszłego roku w San Giovanni Bianco zmarły dwie osoby, a w tym samym miesiącu tego roku 47. "To więcej niż przez cały zeszły rok" - stwierdził burmistrz. To właśnie te liczby skłoniły go do organizacji i sfinansowania masowych badań serologicznych. W akcję zaangażował się też proboszcz miejscowej parafii, udostępniając pomieszczenia kościelne.

Odsetek 37 procent zakażonej ludności, jeśli zostanie potwierdzony pod koniec badań, jest - jak się zauważa - bardzo wysoki w porównaniu z wynikami z innych krajów, gdzie waha się między 5 a 10 proc.

Rezultat z okolic Bergamo potwierdza, że w niektórych częściach Włoch odsetek osób, które zakaziły się koronawirusem, jest jednym z najwyższych na świecie - zaznacza "Corriere della Sera".

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy