Reklama

Reklama

Wirusolog: Wirus był jak neandertalczyk, wariant Delta jest jak Rambo

Koronawirus na początku był jak "neandertalczyk", ale "wariant Delta jest jak Rambo uzbrojony po zęby"- tak obrazowało opisała go włoska wirusolog profesor Ilaria Capua. Zdaniem ekspertki jesienią tego roku liczba zakażeń będzie niższa niż w 2020 r.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej La7 profesor Capua, pracująca na Uniwersytecie Florydy położyła nacisk na to, jak dominujący obecnie na świecie wariant Delta różni się od tego pierwotnego z początku pandemii. Tamten, wyjaśniła, to był "neandertalczyk, który potem przeszedł ewolucję".

Wariant Delta, wyjaśniła, jest "jak Rambo, uzbrojony po zęby i znacznie bardziej niebezpieczny".

- Sytuacja jest inna, ale na szczęście mamy szczepionki i zbliżamy się do bardzo znaczącej liczby zaszczepionych - powiedziała znana wirusolog.

"Bez szczepionek byłoby znacznie więcej zmarłych"

- W porównaniu z wrześniem 2020 roku walczymy z innym wirusem. Rok temu doszło do wzrostu zakażeń, bo nie było szczepionki. Dzisiaj widzimy cięższe formy u osób niezaszczepionych - zaznaczyła.

Reklama

- Ale ten wirus uzbrojony aż po zęby może sprawić, że zachorują też osoby zaszczepione. Tego należało się spodziewać. Wirusy ewoluują, lecz to nie powinno podważać naszego zaufania do szczepionek - stwierdziła włoska uczona.

Jak oświadczyła, "bez szczepionek mielibyśmy znacznie więcej zmarłych, a w październiku, listopadzie i w grudniu zobaczymy, że dane będą niższe niż w 2020 roku".

Jej zdaniem ważne jest także to, że zaszczepiona osoba zakażona zaraża mniej osób niż niezaszczepiona.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL