Reklama

Reklama

Wielka Sobota. Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. Gdzie oglądać?

O godz. 17 rozpoczęło się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego - płótna, w które według tradycji było owinięte ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża. To wyjątkowe wydarzenie, mające związek z pandemią koronawirusa było transmitowane na cały świat przez media.

Modlitwie przed Całunem w kaplicy Katedry Świętego Jana Chrzciciela w Turynie przewodniczył metropolita tego miasta arcybiskup Cesare Nosiglia.

Zgodnie z tradycją w lniane płótno, na którym widnieje obraz postaci ludzkiej, owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Miejsca w kaplicy zajęli wyłącznie przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz Turynu Chiara Appendino, szef władz regionu Piemont Alberto Cirio i przewodniczący regionalnej rady samorządowej Stefano Allasia.

"W tę Wielką Sobotę przyłączamy się do jęku całej ludzkości czekającej na wyzwolenie z pandemii, która zabija" - powiedział arcybiskup Nosiglia.

Reklama

"W tym oczekiwaniu wychodzi nam naprzeciw łagodne i pokorne oblicze Pana, odciśnięte na Całunie" - dodał.

Arcybiskup położył dłoń na gablocie, w której przechowywany jest Całun, i pochylił głowę, powtarzając gest papieży i szefów państw.

List od papieża

Odczytał list od papieża Franciszka, który wyraził uznanie dla inicjatywy nadzwyczajnego wystawienia. Papież podkreślił, że "wychodzi ona naprzeciw prośbie Ludu Bożego, ciężko doświadczonego przez pandemię koronawirusa". 

"Łączę się z waszą prośbą, kierując wzrok w stronę Człowieka Całunu, w którym rozpoznajemy ślady Sługi Bożego, jakie Jezus pozostawił w swej męce" - napisał Franciszek. Dodał, że w obliczu z Całunu widać "twarze tak wielu chorych braci i sióstr, zwłaszcza tych samotnych i pozostawionych bez opieki, ale także wszystkie ofiary wojen i przemocy, niewolnictwa i prześladowań". 

Papież wezwał do zawierzenia się Jezusowi, by "zmierzyć się z każdą próbą z wiarą, nadzieją i miłością". 

Gdzie oglądać?

O godzinie 17.00 w sobotę rozpoczęło się transmitowane na cały świat przez media, także w internecie, nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. Wydarzenie było transmitowane m.in. za pośrednictwem You Tube'a na kanale Sindone 2020.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy