Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Zatwierdzono doustny lek Pfizera. Komu będzie podawany?

Brytyjska Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) w Londynie dopuściła w piątek do użytku Paxlovid, doustny lek na COVID-19 produkowany przez koncern Pfizer. Według badań lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron. Paxlovid został wcześniej dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii.

MHRA zaleciła stosowanie leku u dorosłych pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi symptomami COVID-19, którzy są narażeni na ciężkie przejście choroby. Paxlovid, który ma postać doustnych pigułek, należy podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

- Teraz dysponujemy kolejnym lekiem antywirusowym na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie. Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - podkreśliła szefowa MHRA June Rain.

Badania: Lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń Omikronem

Badania pokazały, że Paxlovid ma 90-proc. skuteczność w zapobieganiu wymagającej hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka - ogłosił w grudniu Pfizer. Najnowsze testy sugerują, że lek zachowuje swoje właściwości w wypadku zakażeń wariantem Omikron - przekazała później firma.

Reklama

W grudniu Paxlovid został dopuszczony do stosowania m.in. w USA i Japonii. Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w połowie grudnia rekomendację dotyczącą stosowania leku w nagłych sytuacjach, ale nie dopuściła leku do pełnego obrotu.


EMA wyjaśniła, że rekomendacje wydane przed dopuszczeniem leku na rynek mają posłużyć regulatorom w krajach unijnych do podjęcia decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy