Reklama

Wielka Brytania: Studentka odkryła nowego koronawirusa. Przenoszą go nietoperze

Nowy koronawirus, RhGH01, jest przenoszony przez nietoperze. Nie jest w stanie przechodzić na ludzi, jednak może mutować. Odkryła go 22-letnia Ivana Murphy, studentka ekologii Uniwersytetu Wschodniej Anglii, podczas badań do pracy dyplomowej.

Nowy koronawirus został odkryty w brytyjskich nietoperzach - podaje dailymail.co.uk. Ivana Murphy, 22-letnia studentka Uniwersytetu Wschodniej Anglii, odkryła wirusa po zebraniu odchodów od podkowców małych.

W ramach badania schwytano około 53 nietoperzy w Gloucestershire, Somerset i Monmouthshire. Ich odchody zostały zebrane w sterylnych workach przed wypuszczeniem nietoperzy. Próbki zostały następnie przesłane do analizy wirusowej w laboratorium Public Health England w Porton Down, niedaleko Salisbury, gdzie odkryto, że jeden z nietoperzy miał w odchodach nowego koronawirusa.

Reklama

To pierwszy przypadek, gdy u nietoperzy w Wielkiej Brytanii wykryto wirusa SARS - z tej samej rodziny, w której jest też Sars-CoV-2.

Człowiek nie może zarazić się tą odmianą

Naukowcy podkreślają, że nowy wirus, RhGH01, nie może zarazić ludzi w obecnym stadium - ale nadal istnieje ryzyko, jeśli człowiek z COVID-19 wejdzie w kontakt z nietoperzem z inną odmianą wirusa. Może to umożliwić wirusowi mutację, a następnie zakażenie ludzi.

Prof. Diana Bell z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, ekspertka w dziedzinie pojawiających się chorób odzwierzęcych, podkreśliła, że należy zastosować surowe przepisy na całym świecie dla każdego, kto ma do czynienia z nietoperzami i innymi dzikimi zwierzętami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy