Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Sąd zezwolił na odłączenie pacjentki z trwałymi powikłaniami po COVID-19. Jest sparaliżowana od szyi w dół

​Brytyjski Sąd Opiekuńczy zdecydował ws. "najbardziej skomplikowanego na świecie przypadku powikłań po COVID-19". Orzekł, że kobieta, która po zakażeniu koronawirusem doznała trwałych uszkodzeń mózgu oraz paraliżu od szyi w dół, może zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie.

To pierwszy przypadek, gdy Sąd Opiekuńczy - specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji - rozstrzygał sprawę zakończenia życia w związku z COVID-19.

Lekarze ze szpitala Addenbrooke's w Cambridge stwierdzili, że należy zakończyć terapię podtrzymującą życie, ale jej rodzina nie zgodziła się z tym. 50-letnia kobieta trafiła do szpitala jako nagły przypadek pod koniec 2020 roku i została podłączona do respiratora.

"Najbardziej skomplikowany na świecie przypadek powikłań po COVID-19"

Podczas rozprawy lekarze powiedzieli, że jest to "najbardziej skomplikowany" na świecie przypadek powikłań w efekcie COVID-19. Wskazali, że nie ma nic, co mogliby zrobić, aby "jakikolwiek aspekt jej stanu był lepszy", a terapia podtrzymująca życie tylko przedłuża jej cierpienie. 

Reklama

Uważają, że pozostały jej miesiące życia, a przeniesienie jej na oddział opieki paliatywnej umożliwiłoby jej spokojną śmierć bez niepokoju.

"Miała silne przekonania religijne"

Prawnicy rodziny kobiety wskazywali natomiast, że choć "nie ma bezpośredniego zapisu" na temat tego, jaka byłaby jej wola, ale miała ona "silne przekonania religijne". Rodzina kobiety twierdziła, że "nie chciałaby ona zakończyć swojego życia w ten sposób", ponieważ w jej opinii byłoby to "równoznaczne z samobójstwem".

W wydanym w piątek wyroku sędzia Sądu Opiekuńczego przyznał rację lekarzom i orzekł, że terapia podtrzymująca życie powinna zakończyć się do końca października.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy