Reklama

Reklama

Wielka Brytania przyspiesza luzowanie obostrzeń. Więcej osób na pogrzebach

O pięć tygodni przyspiesza Wielka Brytania zniesienie limitu liczby uczestników pogrzebów, który obowiązuje w Anglii. Brytyjski rząd podał, że stanie się to 17 maja. Warunkiem jest zapewnienie żałobnikom możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. Obecnie w Anglii na pogrzebie może zjawić się 30 osób. Z kolei w Szkocji jest to 50 osób, a Walia i Irlandia Północna nie wprowadziły konkretnych limitów, jednak uzależniają obostrzenia od warunków w miejscach pochówków.

Reklama

Na 17 maja zaplanowane jest rozpoczęcie w Anglii trzeciego z czterech etapów wychodzenia z lockdownu. Od tego dnia liczba żałobników nie będzie ograniczana, jeżeli warunki w danym miejscu pozwolą na zachowywanie niezbędnego dystansu między uczestnikami uroczystości. Tego dnia zostanie zniesiony obowiązujący obecnie limit 30 osób, które mogą uczestniczyć w pogrzebach w Anglii.

Restrykcje na pogrzebie księcia Filipa

Reklama

Obowiązujące w kraju restrykcje doprowadziły m.in. do ograniczenia liczby uczestników pogrzebu księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, który odbył się 17 kwietnia na zamku w Windsorze. W ceremonii mogło wziąć udział 30 członków rodziny królewskiej i najbliższych krewnych, a nie około 800 - jak przewidywały plany opracowane na wypadek śmierci małżonka królowej sprzed wybuchu pandemii.

- Brytyjczycy dokonali ogromnych poświęceń przez cały czas trwania pandemii, aby chronić NHS (publiczną służbę zdrowia - red.) i ratować życie ludzi, a w niczym nie przejawiało się to mocniej niż w głęboko bolesnych ograniczeniach dotyczących liczby osób biorących udział w pogrzebach - powiedział minister społeczności lokalnych Robert Jenrick.

Czytaj więcej: Nastolatek zamordowany w polskim sklepie w Wielkiej Brytanii

- Utrata bliskiej osoby podczas pandemii jest niezwykle trudna i cieszę się, że dzięki nieustającym wysiłkom wszystkich i wprowadzeniu szczepionki, jesteśmy teraz w stanie usunąć te ograniczenia i pozwolić większej liczbie przyjaciół i rodzin spotkać się i złożyć wyrazy szacunku - oświadczył Jenrick.

Zapowiedziane zniesienie limitów dotyczy tylko Anglii. W Szkocji maksymalna liczba uczestników pogrzebów wynosi obecnie 50, ale od 7 czerwca ma zostać zwiększona do 100, zaś w Walii i Irlandii Północnej nie ma konkretnych limitów, a ograniczenia zależą od warunków w miejscach, gdzie pochówki się odbywają.

Zniesienie wyjazdów zagranicznych

W Wielkiej Brytanii oczekuje się, że 17 maja zniesiony zostanie również zakaz wyjazdów zagranicznych bez uzasadnionego powodu. W tym tygodniu rząd ma ogłosić, które kraje oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym. Od przypisania krajów do poszczególnych kategorii zależeć będą wymogi w zakresie testów i kwarantanny, które obowiązywać będą osoby z nich przyjeżdżające.

Posłowie skupieni w ponadpartyjnej grupie parlamentarnej wezwali w poniedziałek rząd, by w związku z rozprzestrzeniającymi się na świecie nowymi wariantami koronawirusa, nie znosił na razie zakazu wyjazdów zagranicznych bez uzasadnionego powodu.

Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | pogrzeby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama