Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Nowa wersja Omikronu uznana za wariant pod obserwacją

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) uznała w piątek wersję wariantu Omikron koronawirusa oznaczoną symbolem BA.2 za wariant pod obserwacją, choć zaznaczyła, że liczba wykrytych przypadków w Wielkiej Brytanii jest bardzo niska.

Wariant pod obserwacją to kategoria poniżej wariantu niepokojącego. UKHSA poinformowała, że do 10 stycznia w wyniku sekwencjonowania genomu zidentyfikowano w Wielkiej Brytanii zaledwie 53 przypadki tej odmiany Omikronu.

O odkryciu nowej odmiany Omikronu brytyjscy naukowcy informowali na początku grudnia. Od tej obecnie dominującej różni się ona brakiem jednej ze zmian genetycznych, co powoduje, że jest ona trudniejsza do zidentyfikowania przy pomocy testów typu PCR i konieczne jest do tego pełne sekwencjonowanie genomu.

Nowa wersja Omikornu

UKHSA poinformowała, że prowadzi dalsze analizy, ale wstępne badania z Danii, gdzie nowa wersja szybko się przyjęła i obecnie stanowi około połowę przypadków Omikronu, nie wykazują różnicy w hospitalizacji między "oryginalnym" Omikronem BA.1 a BA.2. Według duńskich władz medycznych w przypadku obu wersji Omikronu szczepionki w podobnym stopniu zapobiegają ciężkiemu przebiegowi. Nie jest jednak jasne, czy BA.2 może być jeszcze bardziej zakaźny. Potrzeba więcej danych, aby to sprawdzić.

Reklama

Taką hipotezę już w grudniu wysuwali brytyjscy naukowcy, a teraz niektórzy z nich to podtrzymują. "Konsekwentny wzrost w wielu krajach jest dowodem na to, że BA.2 może być w pewnym stopniu bardziej zakaźny niż BA.1" - napisał w piątek na Twitterze Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London. Zastrzegł jednak, że ze względu na małą ilość danych są to na razie głównie domysły niż dowody.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy